Podział i łączenie wspólnot mieszkaniowych

Jeżeli nie wiesz, gdzie zamieścić swoje pytanie - pozostaw je w tym dziale.
Wiadomość
Autor
Mateusz199
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 25-04-2024, 14:28

Re: Podział i łączenie wspólnot mieszkaniowych

#13 Post autor: Mateusz199 » 25-04-2024, 14:33

hej,
Jedną z największych trudności w tych procesach jest właśnie ustalenie wszelkich szczegółów dotyczących podziału, jak i łączenia. To nie jest łatwe zadanie, bo trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak prawa własnościowe, koszty, zgody wszystkich zainteresowanych stron itp.
Co do kwestii, które powinny być w przepisach, to myślę, że ważne jest, aby były jasno określone zasady dotyczące podziału nieruchomości, obowiązki i prawa właścicieli, procedury zgody na podział, oraz ewentualne konsekwencje finansowe czy prawne związane z takimi działaniami.
Pozdrawiam, Mateusz 😊

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

anna.ferdyn
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 24-09-2023, 00:40

Re: Podział i łączenie wspólnot mieszkaniowych

#14 Post autor: anna.ferdyn » 03-05-2024, 22:42

Przede wszystkim dziękuję za uwagi w tym temacie. Pomogły mi na spokojnie sobie pewne kwestie poukładać bo wcześniej nie miałam w tym do czynienia. Teraz zastanawiam się nad tym czy jeśli wspólnota ma jakieś pieniądze odłożone z zeszłego roku i jak teraz te pieniądze mają być podzielone? Muszą być chyba jakieś mechanizmy, a jak wspólnota zalega z jakimiś zobowiązaniami? A jak wspólnota ma np. 100 tys. zł długu w podatku i się dzieli? To czy odp. tych nowych 2 powstałych wspólnot jest solidarna? Czy nie jest solidarna? I w jakiej wysokości która wspólnota odpowiada? - nad tym się teraz zastanawiam więc może ktoś chciałby się podzielić uwagami. Pozdrawiam weekendowo

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5994
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Podział i łączenie wspólnot mieszkaniowych

#15 Post autor: piotrusb » 04-05-2024, 11:01

Jeżeli wspólnocie pozostały pieniądze z poprzedniego roku, to właściciele lokali powinni podjąć uchwałę co do ich przeznaczenia. Mogą je przeksięgować np. na fundusz remontowy, przeznaczyć na bieżące wydatki, albo podzielić według udziałów.

Jeśli wspólnota zalega ze zobowiązaniami to musi je uregulować. Jeśli nie ma pieniądzy, to muszą to pokryć właściciele według udziałów. Zgodnie z art. 17 uwl:
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
W przypadku podziału wspólnoty jej długi powinny zostać moim zdaniem spłacone przed podziałem. Jeśli tak się nie stanie, to odpowiadają za nie wszyscy właściciele według udziałów we wspólnocie sprzed podziału.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Podział i łączenie wspólnot mieszkaniowych

#16 Post autor: irenalo » 05-05-2024, 21:23

Mnie intryguje te 100 tys. długu w podatku. Co to za podatek?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia i tematy ogólne”