przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
lasmarek
.
.
Posty: 100
Rejestracja: 08-04-2008, 02:13

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#1 Post autor: lasmarek » 26-09-2008, 01:59

w moim mieście mam bonifikate, wszyscy właściciele składają wniosek do urzędu miasta o nabycie na własnośc nieruchomości działki, ktora do tej pory mieli w wieczyste użytkowanie za 2% wartośći. cene za 1m2 przyjmuje się dla okreslonej strefy.
lasmarek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#2 Post autor: bykira » 26-09-2008, 07:25

Im szybciej dokona sie przekształcenia tym lepiej ( taniej).
Nowościa jest to że nie wszystkie lokale muszą być wyodrębnone ( część może być jeszcze własnością gminy).
Dopłaty naliczane są indywidualnie dla każdego z uzytkowników.
Im ktrótszy okres wykorzystania użytkowania wieczystego, tym wyższa jego wartość a zatem dopłata niższa.
Jednym niezmiennym kosztem pozostają opłaty zmiany w Kw.
Mam gdzieś wzór na obliczenie takiej dopłaty. Jak chcecie to poszukam.
Jednak trzeba jeszcze znać cenę działki gruntu i cene użytkowania wieczystego.
Gminy powinny co jakiś czas na podstawie biegłego doszacowywać uzytkowanie i podnosic opłaty, jednak często tego nie robią, zatem narazie ceny wartości są mocno zaniżone.
Czas to pieniądz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

masaccio

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#3 Post autor: masaccio » 29-09-2008, 12:07

straszak dla opornych w zalacznikach, info nt ponizej:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 28052.html
Co to jest wieczyste użytkowanie
W polskim prawie pojawiło się w 1961 roku (znają je też np. Francuzi i Niemcy).
W użytkowanie mogą być przekazane grunty skarbu państwa albo samorządu terytorialnego.
Umowa w przypadku nieruchomości mieszkalnych podpisywana jest zazwyczaj na 99 lat. Pięć lat przed upływem tego terminu użytkownik może żądać przedłużenia użytkowania na dalszy okres - od 40 do 99 lat.
Użytkownik wieczysty może swym prawem rozporządzać - sprzedać je, przekazać w spadku, obciążyć hipoteką.
To znaczy, że np. dom jednorodzinny, który postawisz na gruncie, który masz w użytkowaniu wieczystym, jest twoją własnością.
Biorąc grunt w użytkowanie, płacisz gminie bądź starostwu (w zależności od tego, czy chodzi o grunt gminy, czy skarbu państwa) jednorazowo 15-25 proc. jego wartości. Później co roku wpłacasz 1 proc. wartości gruntu (tzw. opłata roczna). Opłatę roczną wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok kalendarzowy.
UWAGA! Jeśli sprzedasz swoje prawo, nabywca też musi płacić 1 proc. rocznie!
NT PODWYZEK TYCH OPLAT VIDE:
http://www.rp.pl/artykul/76535,83449_Uz ... ocent.html
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 55259.html
http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/901019.html
http://gazetaolsztynska.wm.pl/Podatki-z ... cent,34391
http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/ ... a_6094.htm
& fragment art: http://www.nieruchomosci.beck.pl/index. ... m_artykuly


http://www.krn.pl/krajowy-rynek-nieruch ... 0_390.html
Przekształcenie użytkowania wieczystego – warto się pospieszyć
Pierwszego stycznia br. weszły w życie przepisy przyznające nawet 90-procentowe bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Osoby, których objęły zniżki, powinny jednak pospieszyć się ze złożeniem wniosku o przekształcenie. Nowe regulacje zostały bowiem zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.
Kto powinien się spieszyć?
Na największe bonifikaty, wynoszące aż proc., mogą liczyć osoby fizyczne będące użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, o ile dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie będzie przekraczał przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłaszanego przez Prezesa GUS. Niezbędny jest jednak wniosek danej osoby o ustalenie bonifikaty, zgłoszony do organu właściwego do wydania decyzji o przekształceniu. Brana pod uwagę ma być wysokość przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego półrocza roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. W trzecim kwartale 2007 r. wynosiło ono 2703,41 zł.
Połowę (50 proc.) opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność zapłacą osoby fizyczne, które swoje prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r., a także ich następcy prawni (spadkobiercy). Taki sam upust należy się w przypadku przekształcenia prawa do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.
Normalnie opłata z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności wynosi różnicę pomiędzy wartością nieruchomości a wartością prawa użytkowania wieczystego. Wartości te określa rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym.
Organ nie zawsze ma wybór
Wymienione bonifikaty mają charakter obligatoryjny. Ich przyznanie nie będzie zatem zależeć od uznania organu administracyjnego. Uzyskanie obligatoryjnych bonifikat od opłaty z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania we własność jest więc uzależnione wyłącznie od złożenia wniosku w tej sprawie przez użytkownika wieczystego spełniającego wskazane kryteria. Rozwiązanie to budzi jednak wątpliwości natury konstytucyjnej. Być może w niedopuszczalny sposób ingeruje w prawo własności samorządów terytorialnych, przy okazji narażając je na poważne uszczuplenie dochodów. DLATEGO NIE NALEZY CZEKAC AZ OBJETY OCHRONA KONSTYTUCYJNA ZOSTANIE SAMORZAD = WLASCICIEL GRUNTU
Ustawa w dalszym ciągu przewiduje możliwość stosowania bonifikat fakultatywnych, zależnych od uznania organu właściwego do wydania decyzji o przekształceniu. Organ właściwy do wydania decyzji może udzielić bonifikaty od opłaty w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa za zgodą wojewody, a w odniesieniu do nieruchomości należących do jednostek samorządu terytorialnego - za zgodą właściwej rady lub sejmiku. Zatem wójt chcąc udzielić zniżki od opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność osobie, której nie przysługuje obligatoryjna bonifikata, musi wcześniej uzyskać zgodę rady gminy. Zgoda tych organów jest również wymagana w przypadku, gdyby organ właściwy do wydania decyzji o przekształceniu chciał udzielić wyższej bonifikaty niż wspomniane 50 proc. czy 90 proc.
Termin na rozpatrzenie wniosku
Przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości nie określają terminu, w jakim wnioski użytkowników wieczystych winny być rozpatrzone. W związku z tym należy stosować ogólne terminy załatwiania spraw określone w Kodeksie postępowania administracyjnego. Wynika z niego, że organy administracji publicznej powinny załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Jednak załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 K.p.a., Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).
W każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Co ważne, przepisy przyznają stronie (a więc w tym przypadku wnioskującemu o przekształcenie użytkowania wieczystego) możliwość złożenia zażalenia na uchybienie terminowi załatwienia sprawy do organu administracji publicznej wyższego stopnia. W stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego (np. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) są nimi samorządowe kolegia odwoławcze.
W przypadku przeciągającego się postępowania i braku decyzji o przekształceniu, warto korzystać z tego rodzaju środków mających na celu zdyscyplinowanie organu. Należy również wspomnieć, że pracownikowi organu, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie, grozi odpowiedzialność porządkowa lub dyscyplinarna.


http://www.monitorprawniczy.pl/index.ph ... 18&id=1459
1 stycznia 2008
Ustawa z 7.9.2007 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa wprowadza możliwość spłaty ratalnej opłaty za przekształcenie. Rozłożenia na raty dokonywać się będzie na wniosek użytkownika, na czas nie krótszy od 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat. Na okres krótszy można będzie rozłożyć spłatę, jeśli o to wniesie użytkownik wieczysty.
Istotną zmianą jest wprowadzenie możliwości udzielenia bonifikaty od opłaty za przekształcenie – za zgodą wojewody albo (w przypadku własności jednostki samorządu terytorialnego) za zgodą właściwej rady lub sejmiku. Obligatoryjnie bonifikata w wysokości 90% opłaty będzie udzielana na wniosek osób fizycznych, których dochód miesięczny na członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, o ile ich nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego rodzaju zabudowę.
Obligatoryjna 50% bonifikata od opłaty przysługiwać będzie osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5.12.1990 r. oraz ich następcom prawnym.
Ustawa zastrzega jednak, że w razie zbycia lub wykorzystania nieruchomości na inne cele niż te, które stanowiły podstawę udzielenia bonifikaty, przed upływem 5 lat od dnia przekształcenia, bonifikata podlegać będzie zwrotowi. Nie będzie to dotyczyć zbycia na rzecz osoby bliskiej.
Stąd wynikać będzie obowiązek notariuszy do przesłania organowi, który wydał decyzję o przekształceniu, wypisu aktu notarialnego, który zawiera przeniesienie własności nieruchomości dokonane przez osobę, na rzecz której dokonano przekształcenia, przed upływem 5 lat.
Ustawa znajdzie zastosowanie także do postępowań wszczętych na mocy poprzedniej ustawy i niezakończonych decyzją ostateczną przed 1.1.2008 r.
Dz.U. Nr 191, poz. 1371


http://dom.gazeta.pl/prawo/1,68408,2926945.html
Jak zamienić użytkowanie wieczyste we własność*
Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Nowe przepisy zaczną obowiązywać najprawdopodobniej na przełomie września i października
Pojedynek między zwolennikami a przeciwnikami użytkowania trwa już od dłuższego czasu. W lipcu Sejm zlikwidował użytkowanie, Senat je zaś przywrócił. Później posłowie większością 18 głosów poparli poprawkę wyższej izby parlamentu.
Zamieszanie wokół prawa trwa, bo użytkowanie to przede wszystkim kwestia polityczna.
Polacy - zwłaszcza z zachodu i północy kraju - od wielu lat chcą przekształcić to prawo we własność, bo boją się roszczeń byłych właścicieli niemieckich.
Niemcy ich zdaniem chcieliby odzyskać utracone w wyniku przesiedleń po II wojnie światowej domy i mieszkania, a prawo użytkowania wieczystego nie daje wystarczającej ochrony.
Roszczenia użytkowników popierają PiS, PO, PSL i LPR, którzy chcą przekształcenia tego prawa w prawo własności. Przeciw likwidacji użytkowania opowiadają się natomiast przedstawiciele SLD, SdPl, UP i Samoobrony.
Ustawa, która zacznie obowiązywać na przełomie września i października (wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw) - to efekt sporu między tymi dwoma opcjami.
Co wprowadza?
Kto będzie mógł się ubiegać
Na początek najważniejsza informacja - do tej pory wnioski można było składać na podstawie dwóch wcześniejszych ustaw - z 1997 i 2001 r. (więcej na ich temat patrz ramka). Teraz obie tracą moc. Nowa ustawa obejmie zaś wszystkie sprawy wszczęte na ich podstawie i niezakończone ostateczną decyzją. W takiej sytuacji będzie prawdopodobnie 100 tys. osób.
Co się dla nich i innych użytkowników zmieni?
Nowa ustawa przyznaje prawo do przekształcenia użytkowania we własność:
• właścicielom domów, mieszkań (zarówno we wspólnotach, jak i w spółdzielniach), działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, a także garaży;
• firmom, ale tylko tym, które mają lokal we wspólnocie mieszkaniowej. Ustawodawca w ten sposób chce dać normalnym mieszkańcom (osobom fizycznym) możliwość przekształcenia. Nie jest bowiem możliwe istnienie różnych praw do gruntu w obszarze tej samej nieruchomości;
• spółdzielniom mieszkaniowym;
• użytkownikom gruntów rolnych.
Warunek? Wszystkie wymienione wyżej jednostki muszą posiadać swoje prawo w dniu wejścia ustawy w życie.
Ile to kosztuje
Art. 4 ustawy wprowadza odpłatność za przekształcenie. Cena wykupu jest ustalana na podstawie wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Ale od wartości rynkowej nieruchomości rzeczoznawca odejmie wartość prawa użytkowania wieczystego ; zazwyczaj jest to ok. 30-70 proc. wartości nieruchomości. Zasada jest przy tym taka: im dłużej dana osoba (osoby) użytkuje prawo, tym jego wartość jest mniejsza, bo za mniej ewentualnie można by je sprzedać.
Poza tym od tej kwoty - przy nieruchomościach mieszkalnych oraz rolnych - posłowie dali gminie i staroście możliwość stosowania nieograniczonych bonifikat.
Doświadczenie uczy, że będą one gigantyczne i mogą sięgać nawet 90-99 proc. naliczonej kwoty. Takiej wysokości zniżki przy podobnych przekształceniach pod naciskiem mieszkańców dawały gminy spółdzielniom.
Bonifikata przysługuje tylko na domy mieszkalne oraz grunty rolne, czyli nie na pomieszczenia użytkowe, garaże czy parkingi.
Od zasady odpłatności są też wyjątki, np. nic nie zapłacą ci, którym nieruchomość oddano w użytkowanie w związku z wywłaszczeniem przed 5 grudnia 1990 r. bądź przejęciem jej przez państwo, a także wywłaszczone na podstawie dekretu o gruntach warszawskich.
To krok wstecz w porównaniu z dotychczas obowiązującą ustawą z 2001 r., która bezpłatne uwłaszczenie dawała znacznie szerszej liczbie osób.
Zwrot bonifikaty
Gmina (lub starosta) może żądać zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty, jeżeli "osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, przed upływem pięciu lat, licząc od dnia przekształcenia, zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż te, które stanowiły podstawę udzielenia bonifikaty" [np. grunt rolny zmieniła w budowlany - przyp. red.].
Zasada ta nie dotyczy jednak sytuacji, gdy swoje mieszkanie podarujesz czy sprzedasz osobie bliskiej - dzieciom, dziadkom, rodzeństwu, małżonkom itp.
Nie ma ona również zastosowania, gdy spółdzielnia w ciągu wspomnianych pięciu lat zbędzie lokal w ramach ustanowienia odrębnej własności na rzecz spółdzielcy.
UWAGA! W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ może odstąpić od żądania zwrotu bonifikaty za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku. Co to za szczególne przypadki? O tym ustawa już nie mówi - za każdym razem będzie decydował wspomniany "organ".
Jak to zrobić
Zgodnie z ustawą wniosek o wykup składasz do:
• gminy, czyli wójta, burmistrza, prezydenta miasta - jeśli prawo użytkowania zostało ustanowione na nieruchomościach samorządu terytorialnego. Pismo w podobnych sprawach przyjmą wydziały gospodarki nieruchomościami lub skarbu.
• starostwa - gdy prawo dotyczy gruntów skarbu państwa.
Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, w tzw. wspólnocie, przed złożeniem wniosku powinna ona podjąć uchwałę o wykupie i wybrać pełnomocnika, który będzie występował w jej imieniu (pełnomocnictwo musi być poświadczone notarialnie).
Inaczej, żeby podpisać umowę o zamianie prawa, do notariusza będą musieli udać się wszyscy członkowie wspólnoty. Jeśli zabraknie choćby jednego mieszkańca, transakcja nie dojdzie do skutku!
UWAGA! Pod wnioskiem muszą się podpisać wszyscy mieszkańcy. Wystarczy, że nie zgodzi się jeden z sąsiadów, a z uwłaszczenia nici.
RADA. Gdy któryś ze współużytkowników nie chce złożyć wniosku o przekształcenie zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego, współużytkownicy, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą zwrócić się do sądu, by ten rozstrzygnął o "zasadności złożenia wniosku o przekształcenie " (czy jest ono konieczne, przyniesie duże oszczędności wspólnocie itp.). Jeśli sąd uzna wniosek za zasadny, jego orzeczenie zastępuje zgodę współużytkowników.

Mieszkasz w spółdzielni?
Ustawa stwarza możliwość przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym właścicielom lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach należących do spółdzielni mieszkaniowych. Obecnie nie mają takiej możliwości.
Co do wniosku
Do wniosku trzeba dołączyć:
1. W przypadku budynku wielorodzinnego:
• odpis z księgi wieczystej każdego z lokali wnioskodawców. Dostaniesz go w wydziale ksiąg wieczystych lokalnego sądu rejonowego. Jeśli twoje M nie ma założonej księgi - wystarczy odpis aktu notarialnego umowy sprzedaży lokalu,
• odpis z księgi wieczystej urządzonej dla całej działki, na której stoi budynek,
jeśli w domu mieszkalnym są lokale użytkowe - wyciąg z dokumentacji technicznej budynku z zestawieniem powierzchni użytkowej wszystkich lokali mieszkalnych i wszystkich lokali przeznaczonych na cele użytkowe. Jeśli nie ma tych danych (bo np. zaginęły), wystarczą dane z pomiaru zrobionego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Może to być np. geodeta - płacisz za niego minimum kilkaset złotych jednak Ty.
2. W przypadku domu jednorodzinnego:
• odpis z księgi wieczystej działki, na której stoi dom,
• dane z ewidencji gruntów i budynków dotyczące powierzchni gruntu zabudowanego, garażu, domu, sklepu itp., ew. dane z pomiaru wykonanego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
UWAGA! Ustawa przewiduje, że wniosek będzie można złożyć do końca 2012 r. Gmina nie będzie mogła odmówić przeniesienia własności (dziś może odmówić).
Co dalej
Gmina wydaje ci decyzję o przekształceniu. Prawo użytkowania wieczystego przekształci się automatycznie z dniem, w którym decyzja stanie się ostateczna. Na jej podstawie możesz zrobić wpis do księgi wieczystej. Nie musisz więc płacić za akt notarialny.
Będziesz jednak musiał pokryć koszty założenia księgi wieczystej oraz wpisu do niej swoich praw - w ustawie z 2001 r. te wydatki brał na siebie skarb państwa.
UWAGA! Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie oznacza, że gmina (starostwo) zwróci ci zapłaconą już za dany rok opłatę roczną. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2003 r.
Jak jest teraz
Problematykę przekształceń prawa użytkowania wieczystego we własność regulują obecnie dwie ustawy.
• Ustawa z 1997 r. (DzU z 2001 r. nr 120, poz. 1299)
Przekształcenie następuje tu na wniosek złożony (uwaga!) do końca 2002 r.
UWAGA! Decyzje w tych sprawach są nadal wydawane, a do rozpatrzenia na jej podstawie zostało jeszcze ok. 50 tys. wniosków! Rząd podaje, że na podstawie tej ustawy rozpatrzono przeszło 378,8 tys. wniosków, z czego blisko 315,8 tys. - pozytywnie.
O przekształcenie mogły się starać osoby fizyczne (lub ich "następcy prawni", np. spadkobiercy), które nabyły prawo użytkowania wieczystego przed 31 października 1998 r. Z przekształcenia mogli skorzystać też właściciele wyodrębnionych lokali, którzy mieli prawo do wieczystego użytkowania działki, na której stoi budynek z ich lokalami.
Wysokość opłaty określa się na podstawie:
• rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste (jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o przekształcenie była dokonana tzw. aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego). Wysokość opłaty uzależniona jest od opłaty rocznej i długości użytkowania.
PRZYKŁAD. Jeżeli użytkowanie wieczyste zostało ustanowione na 99 lat w 1975 r. (czyli do 2074 roku), a opłata roczna została zaktualizowana w 2001 r. i wynosi 100 zł - to za przekształcenie zapłacisz 7 tys. zł, bo zostało ci jeszcze 70 rocznych rat po 100 zł.
• opinii rzeczoznawcy majątkowego.
Użytkowanie wieczyste zostało ustanowione na 99 lat w 1975 r., a opłata roczna zaktualizowana w 1995 r., czyli dłużej niż dwa lata przed złożeniem wniosku. Rzeczoznawca majątkowy ustalił wartość nieruchomości na 15 tys. zł. Opłata za przekształcenie wyniesie więc 10 606,5zł. Dlaczego? Do tej pory zapłaciłeś już kwotę 4393,5 zł (czyli 15 tys. zł/99 lat = 151,5 zł x 27 rat już zapłaconych).
• Ustawa z 2001 roku (DzU z 2001 r. nr 113, poz. 1209 ze zmianami).
Aby się uwłaszczyć, trzeba mieć dom lub mieszkanie na gruncie miasta bądź skarbu państwa bez przerwy od 26 maja 1990 r. do 24 października 2001 roku (ewentualnie być spadkobiercą osób, które miały w tym czasie prawo użytkowania).
Cała procedura toczy się z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków.
Gminy i starostwa wszczynają postępowanie i same zawiadamiają, że je prowadzą.
Postępowanie kończy się wydaniem decyzji o przekształceniu. Na jej podstawie można ubiegać się w sądzie o wpis do księgi wieczystej.
Ustawa ta budziła spore kontrowersje. Mówi np., że użytkownik "nabywa z mocy prawa własność nieruchomości". Nie wiadomo jednak, czy za owo "nabycie z mocy prawa" trzeba płacić (a obowiązek zapłaty za przekształcenie użytkowania w prawo własności nakłada ustawa o gospodarce nieruchomościami), czy nie. Gminy przychylają się do tego drugiego rozwiązania, wychodząc z założenia, że nie można na siłę uszczęśliwiać ludzi, a później jeszcze kazać im za to płacić. Z drugiej jednak strony ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi, że płacić trzeba.
Według gmin ustawa dotyczy 88,4 tys. osób. Do tej pory wydano 13 tys. decyzji nadających własność.
Proś o zmniejszenie opłaty rocznej
Masz dom jednorodzinny? Prawo pozwala ubiegać się o zmniejszenie wysokości opłat nawet o połowę. Warunek? Nieruchomość musi być wykorzystywana do celów mieszkaniowych, a miesięczny dochód brutto na jednego członka rodziny mieszkającej na danej posesji nie może przekraczać połowy średniego miesięcznego wynagrodzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
szyno
.
.
Posty: 620
Rejestracja: 08-07-2008, 19:08

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#4 Post autor: szyno » 29-09-2008, 19:35

Aby można było skorzystać z ustawy wszystkie lokale muszę mieć wyprostowaną i aktualną sytuację (m.in. wpisy w KW). Czyli, jak jeden z właścicieli zmarł, a nie uregulowano jeszcze tego we własności (we wspólnocie rodziców jest taki przypadek), to dopóki nie zostanie to załatwione, nici z wykupu.
Tu, moje pytanie, czy jest możliwość i jaka, aby zmusić żyjących (żona i dzieci) do uregulowania tej kwestii?
Co nas nie zabije, to nas wzmocni
Nietzsche

Z informacji korzystasz na własną odpowiedzialność

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lasmarek
.
.
Posty: 100
Rejestracja: 08-04-2008, 02:13

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#5 Post autor: lasmarek » 30-09-2008, 23:58

szyno....nie czytałeś uważnie.
Pod wnioskiem muszą się podpisać wszyscy mieszkańcy. Wystarczy, że nie zgodzi się jeden z sąsiadów, a z uwłaszczenia nici.
RADA. Gdy któryś ze współużytkowników nie chce złożyć wniosku o przekształcenie zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego, współużytkownicy, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą zwrócić się do sądu, by ten rozstrzygnął o "zasadności złożenia wniosku o przekształcenie " (czy jest ono konieczne, przyniesie duże oszczędności wspólnocie itp.). Jeśli sąd uzna wniosek za zasadny, jego orzeczenie zastępuje zgodę współużytkowników.
lasmarek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
szyno
.
.
Posty: 620
Rejestracja: 08-07-2008, 19:08

Odp.: przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność

#6 Post autor: szyno » 01-10-2008, 00:16

lasmarek pisze:szyno....nie czytałeś uważnie.
Nie czytałem wcale, oparłem się na informacji z urzędu miasta. Obecnie mam inne sprawy na głowie.
Co nas nie zabije, to nas wzmocni
Nietzsche

Z informacji korzystasz na własną odpowiedzialność

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”