Antena bez zgody wspólnoty

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Claudia Nowak
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 30-01-2009, 21:20

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#1 Post autor: Claudia Nowak » 30-01-2009, 22:00

Witam
Niedawno wprowadziłam sie do nowego mieszkania, które jest własnością wspólnoty. Kupiłam sobie antenę satelitarną, której jak się okazało nie mam możliwości zamontowania na balkonie ponieważ budynek zasłania sygnał. Jedynym wyjściem jest montaż anteny na dachu. Pisałam do dewelopera i do administracji o pozwolenie, ale usłyszałam, że budynek jest na 3-letniej gwarancji i nie udzielają zgody na montaż anteny. Słyszałam gdzieś, że jeżeli deweloper nie udziela zgody na montaż anteny na dachu to powinien wskazać inne miejsce gdzie można tą antenę zamontować. Czy jest jakieś prawo, ustawa mówiąca o tym, że muszą udzielić zgody bądź wskazać inne miejsce? Czy może jest jakieś inne rozwiązanie? Administracja radzi kupić kablówkę, ale przecież nie powinno być tak, żeby ktoś mi mówił co ja mam oglądać bądź kupować. Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie...
Cytrynka

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#2 Post autor: wokal79 » 02-02-2009, 14:31

Po pierwsze, dach, ściany są częściami wspólnymi nieruchomości i w tym wypadku powinieneś mieć zgodę wspólnoty (nie developera, on tu nie ma nic do rzeczy) na taki montaż. Chyba, że jest już to uregulowane w regulaminie.

Po drugie nawet jakbyś miał zgodę wspólnoty na montaż na dachu to jeszcze dochodzi kwestia poprowadzenia kabli. Nie jest estetycznie prowadzić je po elewacji i za chwilę przepisy będą to zabraniały.

Po trzecie, no niestety przy kupnie mieszkania trzeba przemyśleć nawet takie drobne sprawy jak montaż anteny satelitarnej, bo może okazać się niemożliwy. No niestety będziesz zdany na telewizję kablową lub przekonasz (wątpliwe) sąsiadów aby z funduszu remontowego wykonać wykonać instalację zbiorczej anteny satelitarnej na dachu i rozprowadzić sygnał do mieszkańców.

Na pocieszenie powiem, że na mojej wspólnocie też jest zakaz montażu anten na dachu, który wprowadziłem po kosztownym remoncie dachu.

Masz teraz parę możliwości - począwszy od sprzedaży mieszkania, założenia kablówki, aż do założenia anteny na dachu i czekaniu na konsekwencje (może wspólnota się podda i nie poda Cię do Sądu albo nadzoru budowlanego).
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

classica
.
.
Posty: 212
Rejestracja: 09-01-2007, 14:14
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

kable zwisające i zaczepione na elewacji a przepisy

#3 Post autor: classica » 02-02-2009, 15:21

wokal79 pisze:Po drugie nawet jakbyś miał zgodę wspólnoty na montaż na dachu to jeszcze dochodzi kwestia poprowadzenia kabli. Nie jest estetycznie prowadzić je po elewacji i za chwilę przepisy będą to zabraniały.
ciekawe ... czy ktos pracuje nad takim przepisem?

My z rozsądku, przed planowanym w przyszłości remontem elewacji staramy się wpuścic do środka wszystkie kable wiszące i zaczepione na elewacji naszej prawie 100-letniej kamienicy.

Taki przepis pomógłby nam przy dociekaniu swego w przypadku kabli TP SA.

Przy okazji remontu dachu zrobiliśmy antenę zbiorczą RTV i sat, oraz zlikwidowaliśmy pozostałe, indywidualne z dachu.
Dachy zabezpieczone, klucz udostępniam jedynie wyspecjalizowanym służbom (kominiarze, kons. anten, dekarze). I tak powinno być.
Ostatnio zmieniony 02-02-2009, 15:28 przez classica, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Classica :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#4 Post autor: wokal79 » 03-02-2009, 15:12

Jeśli się nie mylę to są zapisy w prawie budowlanym.
Ostatnio zmieniony 03-02-2009, 15:12 przez wokal79, łącznie zmieniany 1 raz.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#5 Post autor: czajnik » 03-02-2009, 17:05

Nie sądzę, ale może coś przeoczyłem. Najlepiej, jeśli podasz dokładnie, gdzie.

Pozdr.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Dijkstra
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 17-11-2008, 23:44

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#6 Post autor: Dijkstra » 04-02-2009, 00:44

Wspólnota nie może zabronić Ci montażu anteny na dachu - taki zakaz jest sprzeczny z prawem. Natomiast wspólnota może i powinna określić warunki techniczne - miejsce, sposób montażu, prowadzenie kabli, etc. Zarazem jest rzeczą oczywistą, że ponosisz odpowiedzialność materialną za wszelkie ewentualne uszkodzenia dachu, jakie spowodujesz. W razie kategorycznej odmowy, możesz podać wspólnotę do sądu i na 100 % wygrasz.
Ostatnio zmieniony 04-02-2009, 00:47 przez Dijkstra, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”