Podliczniki prądu w garażach !

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
Helmut
.
.
Posty: 161
Rejestracja: 15-04-2008, 22:26

Podliczniki prądu w garażach !

#1 Post autor: Helmut » 08-07-2008, 21:28

Witam!

Jeżeli w naszej wspólnocie uchwaliliśmy zamontowanie podliczników prądu jednofazowego w
garazach należących do naszej wspólnoty to czy właściciele garaży są zobowiązani do honorowania tych decyzji.

Nadmienie że wspolnota posiada 32 garaże po jednym do kazdego lokalu mieszkalnego.
Wspolnota zakupiła 32 liczniki, kabel zewnetrzny ( nowa instalacja natynkowa ) i podłączyła w każdym z garaży licznik. Od 1-go lipca bedą zobowiazani wszyscy własciciele do zapłaty za
energie elektryczną wg. wskazań licznika zamontowanego w garażu. Po zamontowaniu licznika
sporządzono protokół do każdego garaży odnośnie ewidencji i zaplombowano.

Znależli sie dwaj idioci którzy nie zgadzaja sie na takie postanowienie wspólnoty wiec skoro nie pozwolili zamontowac sobie licznika to odłączyłem im prąd.

Do tej pory wspólnota placiła za prąd z kasy zarządu. Ale nie ukrywam że 32 garaże zabierały nam z kasy rocznie blisko 4500 zł. W garażach mieli piece kaflowe elektryczne, suszarnie grzybów itp.

Mając powyższe na uwadze czy uchwalając takie decyzje nie naruszamy prawa energetycznego? Czy nam jako zarządowi wspolnoty mimo że mamy uchwałe możemy wystawiac rozliczenia za energie elektryczną każdemu z włascicieli garaży osobno.
Dodam że te wszystkie garaże są podłączone pod jeden zbiorczy licznik dodatkowo za który tak jak do tej pory wspolnota otrzymuje faktury.

Proszę o podpowiedz.[/b]

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Podliczniki prądu w garażach !

#2 Post autor: owner » 08-07-2008, 21:32

Helmut pisze:w garazach należących do naszej wspólnoty to czy właściciele garaży
Czyje w końcu są te garaże? Czy jest to część wspólna, czy odrębny lokal (odrębne lokale) z własną księgą wieczystą?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Helmut
.
.
Posty: 161
Rejestracja: 15-04-2008, 22:26

Odp.: Podliczniki prądu w garażach !

#3 Post autor: Helmut » 08-07-2008, 21:36

Te garaże są własnością właścicieli mieszkań i leżą w obrebie naszej wspolnoty.

Każdy z właścicieli jednego mieszkania ma jeden garaż.
Wspólnota na poczet tych garaży zbiera zaliczki na fundusz remontowy.

W akcie notarialnym ktory teraz studiuje jest osobna ksiega wieczysta., ale garaż jest przypisany do lokalu mieszkalnego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Podliczniki prądu w garażach !

#4 Post autor: owner » 09-07-2008, 11:28

AlterEgo pisze:Nic wspólnocie do garaży; właściciele powinni sami je utrzymywać, także rozliczać się za prąd z dostawcą.
Zgadzam się. Zarząd wspólnoty (ani zarządca) nie zarządza lokalami, które są odrębną własnością, lecz wyłącznie nieruchomością wspólną.
Jeśli nie było podliczników ani oddzielnych umów na dostawę energii elektrycznej, to krok wspólnoty (montaż podliczników) uważam za uzasadniony i racjonalny. Nikt nie może wspólnoty zmusić do ponoszenia kosztów dostaw energii elektrycznej do garaży. Koszt zakupu i montażu liczników garażowych również powinni pokryć właściciele garaży.
Helmut pisze:Znależli sie dwaj idioci którzy nie zgadzaja sie na takie postanowienie wspólnoty wiec skoro nie pozwolili zamontowac sobie licznika to odłączyłem im prąd.
I bardzo dobrze. Komuna umarła już dawno temu.
Jeżeli nie chcą ponosić kosztów energii, to może nie potrzebują prądu? A jeśli nie chcą pośrednictwa wspólnoty, mogą zawrzeć indywidualne umowy o dostawę prądu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Helmut
.
.
Posty: 161
Rejestracja: 15-04-2008, 22:26

Dobre pytanie??????????

#5 Post autor: Helmut » 09-07-2008, 11:29

Nic wspólnocie do garaży; właściciele powinni sami je utrzymywać, także rozliczać się za prąd z dostawcą napisał AlterEgo

Właśnie to jest dobre pytanie.

Z tego co wiem tak właśnie otrzymaliśmy to w spadku po nadleśnictwie.
Sami lepiej wiecie jaki bałagan towarzyszył powstawaniu wspólnot mieszkaniowych.
Było tak od początku rozliczane i tak pozostaje.

Ja bym tak bardzo chciał aby każdy sobie robił jak chce i rozliczał się z energetyką, sam sobie ponosił koszty remontów itp. Wiem że inne garaże przy wspólnotach tak funkcjonują.

Problem w tym że właściciele są przyzwyczajeni do wygód.

Kolejny problem energetyka tego nie chce. Woli nas jako wspólnote liczyc w całości.

Więc skoro mam aż tyle osób przeciw to koniec korzystania z prądu na konto wspólnoty i teraz każdy dostał licznik. Jedyne co mnie gnębi czy ja nie naruszyłem prawa energetycznego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elan124
.
.
Posty: 53
Rejestracja: 28-06-2008, 11:26
Lokalizacja: mazowieckie

Własne podliczniki

#6 Post autor: elan124 » 09-07-2008, 11:52

Helmut pisze:to koniec korzystania z prądu na konto wspólnoty i teraz każdy dostał licznik.

Każdy dostał swój podlicznik, a to jest różnica... Zakłady Energetyczne nie wtrącają się z reguły w takie rozwiązania. Ich interesują wskazania licznika głównego, a nie podliczników. Ciekaw jestem jak się rozliczacie z "posiadaczami" podliczników, przecież oprócz ilości zużytych kWh są jeszcze inne pozycje umieszczane w fakturach, które dostarcza Zakład Energetyczny !

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”