Brama wjazdowa

Współwłasność nieruchomości do 7 lokali
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: Brama wjazdowa

#7 Post autor: Daito » 08-08-2012, 14:25

Haneczka pisze: Czy owa brama należy do właściciela lokalu?
Owa brama nie należy do właściciela lokalu.
Haneczka pisze:
elmaz pisze:Sam - nie będąc właścicielem - nie masz większego wpływu na działania Wspólnoty.
Nie ma żadnego wpływu na działania wspólnoty, co nie oznacza, iż wspólnota może ograniczać prawa najemcy lokalu, który w zakresie korzystania z nieruchomości wspólnej ma takie same prawa, jak każdy właściciel lokalu.
To prawda że prawa najemcy lokalu do korzystania z części wspólnej nie może ograniczyć wspólnota, jednak może je ograniczyć właściciel wynajmowanego lokalu i to w stosunkowo prosty sposób - wystarczy że ograniczenia ujmie w umowie najmu. No chyba nie zabronisz mi wynająć komuś moje mieszkanie bez np prawa dostępu do strychu, pralni, suszarni itp. podobnie jak nie zabronisz komuś kto wynajmuje ode mnie moje mieszkanie podpisać umowy z takimi ograniczeniami?
Dlatego też napisałem że:
Daito pisze: właściciel może Ci udostępnić klucz do bramy, ale może też tego nie zrobić, wszystko zależy od umowy najmu lokalu jaką masz podpisaną oraz dobrej woli właściciela (czyli jak sadzę gminy).
:haha:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jordan5802
.
.
Posty: 16
Rejestracja: 24-07-2010, 13:17

Odp.: Brama wjazdowa

#8 Post autor: Jordan5802 » 08-08-2012, 14:48

Wspólnota mieszkaniowa pouczyła nas, że w przypadku gdy chcemy wjechać samochodem na podwórze to musimy wejść sobie poprzez swoją bramę ( domofon ) na podwórze a następnie bramę wjazdową od strony podwórza otworzyć i wjechać pojazdem. Od strony ulicy nie możemy wejść na podwórze bo brama jest zamknięta na zamek.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jordan5802
.
.
Posty: 16
Rejestracja: 24-07-2010, 13:17

Odp.: Brama wjazdowa

#9 Post autor: Jordan5802 » 10-08-2012, 13:43

Chciałem Was poinformować, że w dniu wczorajszym otrzymaliśmy klucze od w/w bramy od Gospodarki Komunalnej i na pełnych prawach możemy korzystać z bramy wjazdowej na podwórze. Bez żadnej informacji o ewentualnych poniesionych przez nas kosztach z tytułu kosztów poniesionych przez Wspólnotę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Brama wjazdowa

#10 Post autor: Haneczka » 10-08-2012, 13:47

Daito pisze:To prawda że prawa najemcy lokalu do korzystania z części wspólnej nie może ograniczyć wspólnota, jednak może je ograniczyć właściciel wynajmowanego lokalu i to w stosunkowo prosty sposób - wystarczy że ograniczenia ujmie w umowie najmu.
A dlaczego? Przeciez właściciel może swobodnie dysponować jedynie swoim lokalem - to jest jego własność.
Podwórko, strych, pralnia, suszarnia itd. są we współwłasności.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: Brama wjazdowa

#11 Post autor: Daito » 10-08-2012, 14:18

Haneczka pisze:
Daito pisze:To prawda że prawa najemcy lokalu do korzystania z części wspólnej nie może ograniczyć wspólnota, jednak może je ograniczyć właściciel wynajmowanego lokalu i to w stosunkowo prosty sposób - wystarczy że ograniczenia ujmie w umowie najmu.
A dlaczego? Przeciez właściciel może swobodnie dysponować jedynie swoim lokalem - to jest jego własność.
Podwórko, strych, pralnia, suszarnia itd. są we współwłasności.
A np dlatego że mogę się zrzec prawa do korzystania z niektórych części wspólnych na rzecz innych właścicieli (np quoad usum) - jako właściciel mam takie prawo, albo wynająć lokal a z niektórych części wspólnych nadal korzystać (np miejsc postojowych w przypadku kiedy na jeden lokal przypada jedno miejsce postojowe, będące częścią wspólną), mogę też umówić się z innymi właścicielami że mój najemca nie będzie korzystał z... (i tutaj sobie możesz wpisać cokolwiek) i taki stan rzeczy będzie ujęty w umowie najmu. Przecież pomimo że wynajmuję swój lokal nadal jestem jego właścicielem i współwłaścicielem nieruchomości, a to współwłaściciel ma prawo do korzystania z części wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem, a najemca ma takie prawa jakie przekaże mu właściciel lokalu - czyż nie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Brama wjazdowa

#12 Post autor: Haneczka » 10-08-2012, 15:17

Daito pisze: Przecież pomimo że wynajmuję swój lokal nadal jestem jego właścicielem i współwłaścicielem nieruchomości, a to współwłaściciel ma prawo do korzystania z części wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem, a najemca ma takie prawa jakie przekaże mu właściciel lokalu - czyż nie?
To właściciel przekazuje w najem lokal, a przy okazji może przekazać tylko określone prawa z nim związane? Przecież to nie prawa są przekazywane w najem.

Współwłaściciel ma prawo do korzystania z NW zgodnie z jej przeznaczeniem, ale to prawo może ograniczyć najemcy?
Dlaczego więc zgodnie z prawem najemcy przysługują takie sama prawa jak właścicielowi? Nie może ich ograniczyć wspólnota, ale może to zrobić właściciel?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mała wspólnota mieszkaniowa”