Skarga dotycząca opłaty śmieciowej przekracza zwykły zarząd

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 6004
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Skarga dotycząca opłaty śmieciowej przekracza zwykły zarząd

#1 Post autor: piotrusb » 06-06-2016, 14:21

Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 25 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gl 346/16.

Wspólnota wniosła do WSA skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta w sprawie określenia tej wspólnocie, jako ogółowi właścicieli lokali , wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sąd skargę odrzucił stwierdzając w uzasadnieniu:
Brak w postaci uchwały wyrażającej zgodę na wniesienie niniejszej skargi nie został uzupełniony.
Tymczasem w ocenie Sądu sprawa dotycząca określenia wspólnocie mieszkaniowej, jako ogółowi właścicieli lokali mieszkalnych, wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna być zakwalifikowana jako czynność przekraczająca zwykły zarząd, a tym samym warunkiem niezbędnym do wniesienia skargi, powinno być istnienie uchwały właścicieli zawierającej upoważnienie zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Należy zauważyć, że ustawodawca w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 250) przesądził, iż to na właścicielach nieruchomości ciążą obowiązku związane m.in. ze zbieraniem powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie i przepisach wydanych na podstawie art. 4a (art. 5 ust. 1 pkt 3) oraz pozbywaniem się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi (pkt 3b ww. przepisu). Z uwagi na regulację art. 6a ust. 1 tej ustawy rada gminy może w drodze uchwały przejąć od właścicieli nieruchomości wszystkie lub wskazane obowiązki, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, 3 i 4. Przejmując obowiązki, rada gminy ustala opłatę ponoszoną przez właścicieli nieruchomości za wykonywanie przejętych obowiązków (art. 6a ust. 2). Opłata, o której mowa w ust. 2, jest ustalana w sposób zryczałtowany za okresowe pozbywanie się określonej ilości wskazanego rodzaju odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych. Wysokość opłaty jest uzależniona od faktycznych kosztów ponoszonych przez gminę z tytułu zorganizowania i funkcjonowania systemu zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych. Przy ustalaniu stawki opłat stosuje się art. 6 ust. 4 (art. 6a ust. 3). Art. 6 ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości stanowi, że rada gminy ustalając stawki opłat stosuje niższe stawki, jeżeli odpady komunalne są zbierane i transportowane w sposób selektywny.

Z powyższego wynika, że zasadą ogólną jest wykonywanie powyższych obowiązków przez właścicieli nieruchomości jako obowiązek ustawowy, zaś jako wyjątek od powyższej zasady dopuszcza się przejęcie w całości lub części obowiązków związanych z pozbywaniem się odpadów komunalnych przez gminę. (...)

W niniejszej sprawie kontrolowana decyzja określa wysokość opłaty za odprowadzanie odpadów komunalnych, jednakże odnosi się do skarżącej, jako ogółu właścicieli, nie zaś do skarżącej, która sama w sobie może być podmiotem praw i obowiązków. Określenie zatem wysokości opłat w ww. decyzji obciąża każdego z właścicieli lokali mieszkalnych w częściach odpowiadających wielkości i rodzajowi wytwarzanych, a następnie odprowadzanych odpadów. Bez wątpienia skierowanie do Zarządu Wspólnoty decyzji tak określającej opłatę jest formą pewnego uproszczenia doręczeń, jednakże nie wpływa na uprawnienie zarządu do wypowiadania się w imieniu każdego z właścicieli co do wysokości opłaty go obciążającej. Znamienne jest również, że w niniejszej sprawie organ połączył do wspólnego prowadzenia postępowania dotyczące każdego z właścicieli lokali (...)

Wystąpienie zatem ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4C70549445
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów administracyjnych”