Uchwały o remontach bez zapewnienia finansowania

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Uchwały o remontach bez zapewnienia finansowania

#1 Post autor: piotrusb » 22-06-2017, 10:32

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 9 marca 2017 r., sygn. akt I ACa 948/16.
Odnosząc się do twierdzeń pozwanej o złym stanie technicznym budynku i wskazywania przez nią na zalania, nieszczelne okna i utrudnienia w korzystaniu z lokali z powodu złego stanu technicznego prześwitu bramowego i klatki schodowej, Sąd stwierdził, że problemy zauważone przez pozwaną nie wiążą się w sposób jednoznaczny z nieruchomością wspólną, której remonty winny być finansowane z funduszu remontowego. Sąd podał, że przyczyną zalań była nieszczelność dachu oraz wadliwa instalacja hydrauliczna w jednym z mieszkań. Jak wynika z zeznań ww. świadków dach został naprawiony i jego przeciekanie nie stanowi już problemu. Natomiast instalacja pozioma w lokalu mieszkalnym winna być remontowana przez właściciela tego lokalu, a nie przez Wspólnotę, z tej przyczyny, że od zaworu przy pionie wodnym, tego typu instalacja nie stanowi już części wspólnej. Tak samo Sąd ocenił sytuację, gdy przecieki następują z instalacji centralnego ogrzewania istniejącego tylko dla jednego lokalu, gdyż taka instalacja jest częścią tego lokalu i nie ma niczego wspólnego z nieruchomością wspólną. Zdaniem Sądu zatem uchwała nr (...) oparta jest na przesłankach nieaktualnych i całkowicie nieuzasadnionych. Jej realizacja sprowadza się do usunięcia awarii za środki Wspólnoty, która winna być usunięta przez właściciela mieszkania. Jednocześnie w przypadku, gdyby nowa instalacja miała ograniczyć się do pionów wodociągowych i kanalizacyjnych, to problem zalań i tak nie zostanie rozwiązany, do czasu gdy właściciele mieszkania w którym znajduje się wadliwa instalacja pozioma nie dokona odpowiednich napraw.(...)

Sąd zauważa, że pozwana Wspólnota z jednej strony podejmuje uchwały o przeprowadzaniu istotnych remontów, a z drugiej wyraźnie w sposób świadomy nie podejmuje działań zmierzających do zapewnienia ich finansowania. W ocenie Sądu uznać więc należy, że uchwały dotyczące remontów pozostają oderwane od możliwości finansowych pozwanej Wspólnoty i są w tej sytuacji niemożliwe do przeprowadzenia, co było wiadomym tak w chwili ich podejmowania jak i obecnie. Bez znaczenia są w tym przypadku stwierdzenia w treści uchwał, że finansowanie uchwał zostanie ustalone w odrębnej uchwale. Od podjęcia zaskarżonych uchwał minęło kilka lat. Jeżeli Wspólnota miałby faktycznie wolę zapewnienia finansowania remontu to czasu było wystarczająco dużo aby podjąć odpowiednią uchwałę. Skoro tego jednak nie uczyniono, to znaczy że członkowie pozwanej Wspólnoty nie mają takiego zamiaru.

Zdaniem Sądu podjęcie uchwał, które nie mogą być zrealizowane nie stanowiłoby praktycznego problemu dla Wspólnoty, gdyby nie zawarte w nich zobowiązanie skierowane do zarządu, aby ten zwrócił się do wykonawców zapytaniami ofertowymi i pozyskał co najmniej 3 oferty na przeprowadzenie wymiany całej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, sporządził specyfikację istotnych warunków zamówienia do wymiany okien i parapetów oraz prac związanych z prześwitem bramowym oraz klatką schodową.

Sąd zwrócił uwagę na treść przepisu art. 72 § 2 kc, zgodnie z którym strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy. Według Sądu trudno uznać, że skierowanie do jakiegokolwiek wykonawcy zapytania ofertowego w sytuacji stałego braku finansowania jakichkolwiek prac remontowych uznać można za działanie w dobrej wierze. Wspólnocie doskonale wiadomym było, że nie ma i nie będzie miała środków na sfinansowanie planowanych remontów. Pozyskiwanie w takim przypadku ofert od wykonawców wiązać by się mogło jedynie ze stratą dla nich. Kolejna kwestia to zobowiązanie Zarządu do sporządzenie SIWZ, który jest podstawowym dokumentem podczas postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zawiera przede wszystkim: warunki jakie powinien spełnić wykonawca, wykaz elementów jakie powinny znaleźć się w ofercie oraz podstawowe dane dotyczące zamówienia. Sąd zwrócił uwagę, na przepis art. 36 ustawy Prawo zamówień publicznych, który wymienia jakie informacje winny być zawarte w SIWZ i stwierdził, że jest to dokument, którego sporządzenie wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, lecz również dużego nakładu pracy, zatem również jego sporządzenie wiąże się wymiernymi nakładami finansowymi. Według Sądu w sytuacji kiedy nie ma szans aby doszło do realizacji planów remontowych, wobec nie zagwarantowania źródeł ich finansowania – zobowiązanie do sporządzenia SIWZ, jak również wystąpienia z zapytaniem ofertowym, będzie prowadzić do strat finansowych po stronie pozwanej, co według Sądu stanowi działanie wyraźnie sprzeczne z zasadami prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną oraz z interesem wszystkich właścicieli.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -03-09_001
Wyżej wskazane przyczyny w ocenie Sądu Okręgowego wymagają orzeczenia o uchyleniu zaskarżonych uchwał
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Uchwały o remontach bez zapewnienia finansowania

#2 Post autor: irenalo » 22-06-2017, 13:45

piotrusb pisze:Sąd zauważa, że pozwana Wspólnota z jednej strony podejmuje uchwały o przeprowadzaniu istotnych remontów, a z drugiej wyraźnie w sposób świadomy nie podejmuje działań zmierzających do zapewnienia ich finansowania. W ocenie Sądu uznać więc należy, że uchwały dotyczące remontów pozostają oderwane od możliwości finansowych pozwanej Wspólnoty i są w tej sytuacji niemożliwe do przeprowadzenia, co było wiadomym tak w chwili ich podejmowania jak i obecnie.
Pisałam kiedyś o tym. W jednej ze znanych mi wspólnot właściele uchwali z chęcia remont dachu ale nie zgodzili się na zwiekszenie zaliczek na FR ani na kredyt.
Widzę, że to nie był odosobniony przypadek.:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Uchwały o remontach bez zapewnienia finansowania

#3 Post autor: piotrusb » 22-06-2017, 14:18

Pewnie w niektórych wspólnotach właściciele myślą, że podjęcie uchwały o zgodzie na remont załatwia sprawę remontu, bez potrzeby jakichś pieniędzy :haha:
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”