garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

Wiadomość
Autor
marenda
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-04-2009, 11:53

garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#1 Post autor: marenda » 27-04-2009, 14:13

Mam własnościowy garaż, który w 100% sfinansowałam (grunt, materiały i robociznę). Udało mi się przenieść własność garażu ze spółdzielni. Pomimo, że jestem właścicielem i nie jestem już członkiem spółdzielni nadal każą mi płacić miesięczne opłaty za zarządzanie (takie same jak płaci się za mieszkania w bloku oprócz remontowego). Czy jest jakieś prawo, które pozwoli mi nie płacić za zarządzanie? Owszem płacę za grunt do gminy, chcę płacić za eksploatację czyli za śmieci czy za prąd (4 lampy oświetlające garaże), ale dlaczego mam płacić np. za wspólne korzystanie z pomieszczeń, gdy takich w garażu nie ma? Spółdzielnia nic nie robi wokół garaży, nie kosi, nie odśnieża, nie naprawia dróg dojazdowych. Dodam jeszcze, że garaż nie jest wolnostojący tylko w ciągu kilku garaży. Dlatego podobno od spółdzielni można się "wyrwać" jedynie, gdy wszyscy przejmą własność i wyodrębnią wspólnotę. Jednakże ciężko się dogadać z ludźmi, ponieważ mają też mieszkania w tej spółdzielni i nie chcą zadzierać.
Proszę o poradę czy coś jestem w stanie zrobić czy jednak muszę pozwolić na to, aby być ciągle ich "niewolnikiem"?
Będę wdzięczna za podpowiedzi:)
:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#2 Post autor: wokal79 » 28-04-2009, 16:35

W jaki sposób nastąpiło wyodrębnienie garażu z majątku spółdzielni ?
Czy masz założoną księgę wieczystą ?
Za co konkretnie płacisz na rzecz SM, tzn. co pisze na kalkulacji opłat ?
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#3 Post autor: andy » 28-04-2009, 18:02

marenda pisze:Mam własnościowy garaż, który w 100% sfinansowałam (grunt, materiały i robociznę). Udało mi się przenieść własność garażu ze spółdzielni. Pomimo, że jestem właścicielem i nie jestem już członkiem spółdzielni nadal każą mi płacić miesięczne opłaty za zarządzanie (takie same jak płaci się za mieszkania w bloku oprócz remontowego). Czy jest jakieś prawo, które pozwoli mi nie płacić za zarządzanie?
Poza własnością garażu posiadasz udział w nieruchomości wspólnej zabudowanej budynkiem garażowym. To Ty, wraz z pozostałymi właścicielami garaży decydujesz o kosztach zarządzania Waszą współwłasnością.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marenda
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-04-2009, 11:53

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#4 Post autor: marenda » 28-04-2009, 21:52

Witam:) Serdecznie dziękuję za zainteresowanie:)
wokal79 pisze:W jaki sposób nastąpiło wyodrębnienie garażu z majątku spółdzielni ?
Akt notarialny, przekazanie własności zgodnie z ustawą z dnia 14.06.2007
wokal79 pisze:Czy masz założoną księgę wieczystą ?
tak
wokal79 pisze:Za co konkretnie płacisz na rzecz SM, tzn. co pisze na kalkulacji opłat ?
za m2 garażu + m2 nadbudówki, w wyszczególnieniu opłat było wszystko, m.in. koszty pośrednie i bezpośrednie, np. szkolenia pracowników, utrzymanie biur spółdzielni itp.
:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#5 Post autor: wokal79 » 29-04-2009, 11:35

Moim zdaniem spółdzielnia nie podstawy do pobierania opłat z tytułu zarządzania własnościowym garażem.

Na Twoim miejscu wystosowałbym pismo do SM z prośbą o uzasadnienie pobieranych opłat tzn. o wskazanie podstawy prawnej.
Przeczytaj też statut Twojej spółdzielni mieszkaniowej - może tam są jakieś przepisy odnośnie garaży.

Następnie złożyłbym na piśmie (kopia z potwierdzeniem dla Ciebie), że począwszy od dnia np. 1 czerwca rezygnujesz z zarządzania Twoim własnościowym garażem przez spółdzielnię.

Kolejna sprawa to sprawdź proszę w swoim akcie notarialnym czy nie ma tam jakiś klauzul dotyczących zarządzania garażem przez spółdzielnię.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#6 Post autor: owner » 29-04-2009, 11:55

wokal79 pisze:Moim zdaniem spółdzielnia nie podstawy do pobierania opłat z tytułu zarządzania własnościowym garażem.
Chyba, że garaż jest wyodrębnionym lokalem na większej nieruchomości wspólnej, w której marenda ma udziały. Wówczas marenda płaci za zarządzanie nieruchomością wspólną, a nie garażem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządzanie nieruchomościami spóldzielczymi”