garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

Wiadomość
Autor
marenda
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-04-2009, 11:53

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#7 Post autor: marenda » 29-04-2009, 12:11

Mnie także wydaje się, że nie mają takiego prawa! Przestałam płacić, ale spółdzielnia poszła z tym do sądu, no i przegrałam :(( Chciałam się odwołać, ale prawnik twierdzi, że to może być długotrwałe, ponieważ trzeba by podważyć statut spółdzielni. A sama nie mogę zrezygnować z zarządzania spółdzielni, gdyż tak jak pisałam wcześniej, jest to ciąg 12 garaży i wszyscy podobno musieliby wykupić i wyrazić taką wolę. Czy ja jestem w takim razie bezsilna?
Bardzo dziękuję za poświęcony czas i serdecznie pozdrawiam:)
:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marenda
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 27-04-2009, 11:53

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#8 Post autor: marenda » 29-04-2009, 12:13

owner pisze:Chyba, że garaż jest wyodrębnionym lokalem na większej nieruchomości wspólnej, w której marenda ma udziały. Wówczas marenda płaci za zarządzanie nieruchomością wspólną, a nie garażem.
Właśnie chyba tak jest jak pisze owner.
Czyli nic nie mogę zrobić?
:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#9 Post autor: owner » 29-04-2009, 12:22

marenda pisze:jest to ciąg 12 garaży i wszyscy podobno musieliby wykupić i wyrazić taką wolę
Zatem jest to nieruchomość wspólna, w której udziały ma też spółdzielnia, będąca właścicielem niewykupionych garaży, która również zarządza tą nieruchomością.
Płacić na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną musisz, jak każdy właściciel lokalu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: garaż własnościowy a zarządzanie nim przez spółdzielnię

#10 Post autor: wokal79 » 30-04-2009, 16:38

Trzeba dokładnie przeanalizować zapis twojego aktu notarialnego oraz księgi wieczystej, tzn. czy jest to garaż samodzielny czy fragment nieruchomości wspólnej.

Jeśli jest to garaż samodzielny tzn. znajduję się na odrębnej działce, będącej Twoją własnością lub Skarbu Państwa, a ty jej użytkownikiem wieczystym. Jednocześnie posiadasz również służebność ustanowioną na odpowiednich działkach stanowiących drogę dojazdową, to ja nie widzę tutaj roli SM. Choć jeśli zawarłeś umowę ze spółdzielnią na zarządzanie to powinieneś płacić, do momentu rozwiązania tej umowy. Może takie zapisy są np. w twoim akcie notarialnym, albo w innym dokumencie który podpisałeś, bo SM MUSI mieć podstawę prawną do obciążania cię rachunkiem za zarządzanie. Czyli wpierw musisz wypowiedzieć umowę, a następnie po zakończeniu okresu wypowiedzenia przestać płacić. Jeśli nie wypowiedziałeś umowy, a nie płacisz to SM znów poda cię do Sądu i przegrasz, bo Sąd nie zastanawia się nad tym czy ma sens płacenie za zarządzanie garażami na rzecz SM, a jedynie, że nie wywiązujesz się ze swojej strony umowy.

Tak naprawdę bez analizy dokumentów, trudno coś konkretniej napisać. Podstawa prawna na pewno wskazana jest we pozwie SM o zapłatę, bo inaczej Sąd sprawę by odrzucił.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządzanie nieruchomościami spóldzielczymi”