Dyrektywa powszechnego opomiarowania

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
pisofkejk
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 05-11-2009, 11:16

Dyrektywa powszechnego opomiarowania

#1 Post autor: pisofkejk » 14-04-2015, 20:11

Zasadnicze postanowienia dyrektywy

Dyrektywa wprowadza powszechny obowiązek opomiarowania budynków i lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach wielolokalowych oraz indywidualnego rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej na odbiorców końcowych – użytkowników lokali; zgodnie ze wskazaniami urządzeń pomiarowych. Termin wprowadzenia tego obowiązku został określony na 31 grudnia 2016 roku.
Dyrektywa zobowiązuje do stosowania ciepłomierzy i wodomierzy lokalowych, a tam gdzie montaż ciepłomierzy jest technicznie niewykonalny lub zbyt kosztowny, do obligatoryjnego zastosowania nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania. Ominięcie tego obowiązku wymaga udowodnienia przez kraj członkowski, że takie opomiarowanie jest nieopłacalne.
W tej sprawie dyrektywa stanowi:
Artykuł 9 Opomiarowanie
W budynkach wielomieszkaniowych i wielofunkcyjnych z własnym źródłem centralnego ogrzewania/chłodzenia lub zaopatrywanych z sieci ciepłowniczej lub z centralnego źródła, obsługującego większą liczbę budynków do dnia 31 grudnia 2016 r. zostaną zamontowane, tam gdzie jest to technicznie wykonalne i opłacalne, liczniki do indywidualnego pomiaru zużycia energii cieplnej lub chłodniczej bądź ciepłej wody dostarczanej do każdego lokalu. W przypadku gdy montaż indywidualnych liczników nie jest technicznie wykonalny lub nie jest opłacalny, do pomiarów zużycia energii cieplnej na każdym grzejniku stosowane będą indywidualne podzielniki kosztów ciepła, chyba że dane państwo członkowskie wykaże, że montaż takich podzielników nie byłby opłacalny. W takich przypadkach można rozważyć alternatywne a opłacalne sposoby pomiaru zużycia energii cieplnej.

Dyrektywa wskazuje na uprawnienia odbiorcy ciepła. Dotyczą one między innymi rachunków, które powinny być czytelne i zrozumiałe a także pozwalać na porównanie aktualnego zużycia i poniesionych kosztów ze zużyciem i kosztami w poprzednich okresach rozliczeniowych. Rachunki powinny ponadto zawierać informacje o aktualnych taryfach i cenach ciepła zastosowanych do rozliczenia.

Państwa członkowskie zobowiązane są do zorganizowania systemu informacji oraz doradztwa dla odbiorców ciepła oraz innych nośników energii, w zakresie niezbędnym do racjonalnego korzystania z energii.

Na uwagę zasługują postanowienia dyrektywy dotyczące wprowadzenia systemu kar za nieprzestrzeganie przepisów krajowych, które powinny implementować postanowienia omawianego dokumentu.
W tej sprawie w dyrektywie zapisano:
Artykuł 13 Sankcje
Państwa członkowskie ustanawiają przepisy dotyczące sankcji nakładanych w przypadku nieprzestrzegania przepisów krajowych przyjętych na podstawie art. 7–11 oraz art. 18 ust. 3 , a także podejmują środki niezbędne do zapewnienia ich wykonania. Przewidziane sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

Duże znaczenie dyrektywa przywiązuje do informowania odbiorców energii oraz odpowiedniej edukacji uczestników rynku.
Tej sprawie poświęcone są artykuły 12 oraz 17.
Artykuł 12 Program informowania i wzmacniania pozycji odbiorców
Państwa członkowskie podejmują stosowne działania promujące i umożliwiające efektywne wykorzystanie energii przez małych odbiorców energii, w tym gospodarstwa domowe. Działania te mogą być częścią strategii krajowej.
Artykuł 17 Informacje i szkolenia
Państwa członkowskie zapewniają, aby informacje na temat dostępnych mechanizmów efektywności energetycznej oraz ram finansowych i prawnych były przejrzyste oraz szeroko upowszechniane wśród wszystkich uczestników rynku, w tym odbiorców, przedsiębiorców budowlanych, architektów, inżynierów, audytorów środowiskowych i energetycznych oraz instalatorów elementów budowlanych, jak określono w dyrektywie 2010/31/UE.

Odpowiednie znaczenie dyrektywa przyznaje także działającym na rynku podmiotom, stanowiąc w artykule 17 ust. 2:
Państwa członkowskie zapewniają warunki dla podmiotów rynkowych, aby mogły dostarczać odbiorcom energii odpowiednie i ukierunkowane informacje oraz porady na temat efektywności energetycznej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

pisofkejk
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 05-11-2009, 11:16

Odp.: Dyrektywa powszechnego opomiarowania

#2 Post autor: pisofkejk » 14-04-2015, 20:22

Wczoraj na to wpadłem. Raczej zostałem tym postraszony. Sytuacja jest taka: blok, własna kotłownia na węgiel, żadnych podzielników nie mamy,właściciele uzyskują tą sama porcję energii , rozliczania nie ma bo koszt węgla i palacza rozkłada się wg udziałów (koszt opału i pracownika jest w czynszu). Czy to oznacza że do końca 2016 musimy założyć ciepłomierze? Może tylko podzielniki? Czy to już nas obowiązuje? W jaki sposób mamy rozliczać to ciepło posiadając własne źródło ogrzewania budynku? Masa pytań proszę o odpowiedzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8831
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dyrektywa powszechnego opomiarowania

#3 Post autor: irenalo » 14-04-2015, 21:22

A myslisz , że będą chodziły komisje robotniczo - chłopskie i sprawdzały , jak się rozliczają poszczególni właściciele lokali?
Administrator straszył?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

pisofkejk
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 05-11-2009, 11:16

Odp.: Dyrektywa powszechnego opomiarowania

#4 Post autor: pisofkejk » 14-04-2015, 21:34

Nie. Nie mamy administratora, sami jako zarząd kupiliśmy podręcznik zarządzania ( autor jest licencjonowanym zarządcą ) i wpadliśmy na ten temat. Co to znaczy? Że to fikcja i nikt tego sprawdzał nie będzie? Ważne czy ta dyrektywa została ujęta w naszym prawie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8831
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dyrektywa powszechnego opomiarowania

#5 Post autor: irenalo » 14-04-2015, 21:59

pisofkejk pisze:Że to fikcja i nikt tego sprawdzał nie będzie? Ważne czy ta dyrektywa została ujęta w naszym prawie?
Nim cokolwiek będzie ujęte w prawie , minie kilka lat. A wtedy dopiero się okaże - co prawo nakazuje.
Swego czasu straszono, że bez świadectwa energetycznego nie sie sprzedać lokalu. Da się .
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiad ... ej_budynku
Jak się kupujący godzi kupować bez świadectwa, to nikt mu nie może zabronić. Nawet UE.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6004
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Dyrektywa powszechnego opomiarowania

#6 Post autor: piotrusb » 14-04-2015, 22:15

To nie jest nowa sprawa. Dyrektywa 2012/27/UE została opublikowana w dniu 14 listopada 2012 r.

Trzeba jednak pamiętać, że dyrektywy UE są szczególnymi aktami prawnymi, które zgodnie z art. 288 Traktatu z Lizbony (dawny art. 249 TWE) wiążą państwa członkowskie UE, do których są skierowane w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawiając jednak organom krajowym tych państw swobodę wyboru formy i środków prawnych. Dyrektywy zatem muszą być z zasady wdrożone do porządku prawnego państw członkowskich, aby w nich obowiązywały.

Przygotowany w Resorcie Gospodarki projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej wprowadzający zalecenia w/w dyrektywy miał być przyjęty przez RM w IV kwartale 2014, ale jak na razie nic z tego nie wyszło (http://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz/r1405, ... cznej.html). Ostatni chyba projekt ustawy - wersja 1.20 z dnia 4 grudnia 2014 r. dostępny jest pod adresem: http://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz/r1405, ... cznej.html

Poczekajmy więc spokojnie co nasi rządzący wymodzą w tym zakresie, co może jeszcze potrwać, zwłaszcza, że w roku wyborczym nikt do tego oczywiście nie ma głowy, a potem będziemy się martwić :-)
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”