Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#31 Post autor: jaceko » 28-04-2009, 07:49

Zastanawiam się dlaczego przyjmujecie termin oddania kluczy jako moment "wydania rzeczy"
Art. 348.
Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy.

Jeżeli nie mogę zbyć rzeczy to mogę nią w pełni rozporządzać i mieć nad nią faktyczną władzę?
Sądzę zatem, że rękojmia powinna biec od momentu podpisania aktu notarialnego. Zgadzam się z andym co że najczęściej nie ma wspólnego terminu rękojmi na części wspólne budynku ponieważ marne są szanse że wszystkie akty zostaną podpisane jednego dnia.
Więc każdy wg swojego aktu notarialnego może żądać rękojmi na wszystkie części wspólne.
Oddzielną rzeczą jest gwarancja dotycząca całego budynku. Po oddaniu wszystkich mieszkań i zakończeniu prac, Wspólnota powinna dokonać odbioru gwarancyjnego który jest momentem rozpoczęcia gwarancji na budynek a tu już stroną jest Wspólnota.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#32 Post autor: Lech » 28-04-2009, 09:42

jaceko pisze:Zastanawiam się dlaczego przyjmujecie termin oddania kluczy jako moment "wydania rzeczy"

ja nie przyjmuję tego terminu, przeczytałem tylko gdzieś taką opinię prawnika, pytam o zdanie forumowiczów.



Sądzę zatem, że rękojmia powinna biec od momentu podpisania aktu notarialnego.


to zdecydowanie NIE. Chodzi o wydanie rzeczy, co się pod tym terminem rozumie. Akt notarialny to nie wydanie rzeczy. Ani ja, ani Andy nie przyjmujemy takiej wersji

Zgadzam się z andym co że najczęściej nie ma wspólnego terminu rękojmi na części wspólne budynku ponieważ marne są szanse że wszystkie akty zostaną podpisane jednego dnia.


Andy nigdzie nie mówi, że akty notarialne są tym momentem, od którego biegnie rękojmia.


Więc każdy wg swojego aktu notarialnego może żądać rękojmi na wszystkie części wspólne.
Oddzielną rzeczą jest gwarancja dotycząca całego budynku. Po oddaniu wszystkich mieszkań i zakończeniu prac, Wspólnota powinna dokonać odbioru gwarancyjnego który jest momentem rozpoczęcia gwarancji na budynek a tu już stroną jest Wspólnota.

odbiór gwarancyjny to już inna bajka
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#33 Post autor: jaceko » 28-04-2009, 10:09

Lech pisze:
Zgadzam się z andym co że najczęściej nie ma wspólnego terminu rękojmi na części wspólne budynku ponieważ marne są szanse że wszystkie akty zostaną podpisane jednego dnia.


Andy nigdzie nie mówi, że akty notarialne są tym momentem, od którego biegnie rękojmia.

odbiór gwarancyjny to już inna bajka
Przeczytaj jeszcze raz uważnie mojego posta. Zgadzam się z andym co co płynięcia rękojmi dla każdego właściciela oddzielnie od momentu "wydania rzeczy".

moment "wydania rzeczy" to inna bajka
Lech pisze: to zdecydowanie NIE. Chodzi o wydanie rzeczy, co się pod tym terminem rozumie. Akt notarialny to nie wydanie rzeczy. Ani ja, ani Andy nie przyjmujemy takiej wersji
Wiem że przyjmujecie taki moment, więc Twoja mocniejsza deklaracja niewiele zmienia, ale podaj jakiś argument. Dam się przekonać, ale jak swobodnie mogę dysponować przedmiotem nie będąc jego właścicielem? W każdej chwili może się okazać że np deweloper zbankrutował i nie mogę nic z przedmiotem zrobić bo nie jest mój. Dla mnie oddanie kluczy nie jest "wydaniem rzeczy" bo nie mam faktycznej władzy nad przedmiotem.
Ostatnio zmieniony 28-04-2009, 10:26 przez jaceko, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#34 Post autor: Lech » 28-04-2009, 11:17

[quote="jaceko"]

Przeczytaj jeszcze raz uważnie mojego posta. Zgadzam się z andym co co płynięcia rękojmi dla każdego właściciela oddzielnie od momentu "wydania rzeczy".

moment "wydania rzeczy" to inna bajka


Jak to inna ? Właśnie to jest pytanie, na które szukamy odpowiedzi. Właśnie dokładnie na to pytanie: co jest momentem wydania rzeczy w odniesieniu do budynku wielorodzinnego.

Powiedzmy, że idę do sądu, bo wykryłem wadę budynku, a deweloper mówi, że rękojmia minęła. Jeśli według mnie nie minęła to muszę to udowodnić w sądzie. I jaką datę mam podać ?
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Łukasz
.
.
Posty: 257
Rejestracja: 04-10-2008, 18:42

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#35 Post autor: Łukasz » 28-04-2009, 11:34

Jeżeli wada wystąpiła w granicach Twojego lokalu mieszkalnego, w sądzie należy podać datę podpisania przez obie strony (sprzedający i kupujący) protokołu przekazania lokalu mieszkalnego, albowiem w tej dacie nastąpiło wydanie rzeczy. Wspomniane klucze, to tylko taki symboliczny gest, który nie ma istotnego znaczenia z formalnego punktu widzenia. Liczy się papier, czyli wspomniany protokół.

Jeżeli wada wystąpiła w części wspólnej, w sądzie należy podać datę przekazania pierwszego lokalu, ponieważ z tą datą powstaje wspólnota mieszkaniowa (a powstaje z mocy prawa, kiedy w budynku jest przynajmniej dwóch właścicieli).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#36 Post autor: jaceko » 28-04-2009, 11:36

Jedna bajka to rękojmia dla mieszkania wraz z udziałami - jedna data czy wiele dat?
Dla mnie wiele - dla każdego oddzielnie. I tu zgadzam się z andym.

Druga bajka to co jest momentem "wydania rzeczy".
Dla Ciebie i andego moment wydania kluczy a dla mnie podpisanie aktu notarialnego, bo odbiór protokołem nie uprawnia do pełnego dysponowania mieszkaniem. Sprzedać się nie da.
Ostatnio zmieniony 28-04-2009, 11:39 przez jaceko, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”