Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#25 Post autor: Lech » 27-04-2009, 13:16

andy pisze:
Lech pisze:Odbiór budynku jest jeden (przez dewelopera)
Streszczenie poprzednich odcinków:

Andy mówi, że terminów rozpoczęcia i zakończenia biegu rękojmi może być tyle, ilu jest właścicieli samodzielnych lokali w danym budynku, bo każdy ma indywidualny termin odbioru lokalu. I że tym momentem dla każdego z właścicieli może być odbiór kluczy (ale nie musi, więc co jest tym momentem ?). Czyli na przykład może to być 100 różnych terminów, co dla mnie jest absurdem.

W „mojej” wersji termin rozpoczęcia i zakończenia biegu rękojmi jest jeden i wynika z daty przekazania budynku do użytkowania przez dewelopera. Właściciele poszczególnych lokali, którym deweloper następnie odsprzedał poszczególne mieszkania są jego następcami prawnymi, więc ich także obowiązuje ten jeden termin odbioru budynku przez dewelopera.

Sposób egzekwowania roszczeń z tytułu rękojmi przez poszczególnych właścicieli, czy wspólnotę jako całość, czy też długość okresu rękojmi – to są już nieco inne tematy, poza tematem wątku, którym jest:
od jakiego momentu zaczyna się bieg rękojmi, czyli co jest rozumiane pod określeniem „wydanie rzeczy kupującemu” w odniesieniu do budynku wielorodzinnego ? I nic innego.
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#26 Post autor: andy » 27-04-2009, 15:15

Po raz trzeci zadaję pytanie, którego unikasz: dlaczego uważasz, że nabywca, który kupuje lokal od dewelopera po trzech latach od oddania budynku do użytkowania miałby nie mieć prawa do rękojmi za wady budowlane? Nie widzisz w tym poglądzie absurdu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#27 Post autor: Lech » 27-04-2009, 16:30

andy pisze:Po raz trzeci zadaję pytanie, którego unikasz: dlaczego uważasz, że nabywca, który kupuje lokal od dewelopera po trzech latach od oddania budynku do użytkowania miałby nie mieć prawa do rękojmi za wady budowlane? Nie widzisz w tym poglądzie absurdu?
to bez sensu. Odpowiedz po prostu na pytanie od kiedy biegnie rękojmia (wydanie kluczy ?), reszta jest mniej istotna.
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#28 Post autor: andy » 27-04-2009, 17:01

andy pisze:
Lech pisze:Nie jestem już pewien czy rozumiesz moje pytanie. Brzmi ono:
od kiedy biegnie rękojmia na budynek wielorodzinny ?
Odpowiedziałem na to pytanie w każdym z moich siedmiu wcześniejszych postów, ale mogę Ci to napisać ósmy raz: uprawnienia z tytułu rękojmi za wady lokalu i części wspólnych nieruchomości przysługują odrębnie każdemu właścicielowi lokalu i wygasają po trzech latach od wydania mu lokalu.
Lech pisze:Odpowiedz po prostu na pytanie od kiedy biegnie rękojmia (wydanie kluczy ?), reszta jest mniej istotna.
Szkoda mojego czasu na dalszą "dyskusję" z Tobą.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#29 Post autor: Lech » 27-04-2009, 17:05

andy pisze: Wolałbyś, abym w trakcie dyskusji nabierał wątpliwości? To by znaczyło, że niewiele wiedziałem przystępując do tej dyskusji.
Zadziwia mnie po prostu, że dajesz tak trudną do intuicyjnego zaakceptowania wersję („100 (różnych terminów rękojmi na 1 budynek) i mówisz to tak ex cathedra, bez zająknięcia, bez wyrażenia choćby najmniejszych wątpliwości z Twojej strony, tak jest, macie słuchać i już.
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#30 Post autor: Lech » 27-04-2009, 17:14

andy pisze: Szkoda mojego czasu na dalszą "dyskusję" z Tobą.
Bardzo słusznie, proponowałem to parę postów wcześniej. Nie marnuj swojego cennego czasu, podałeś swoje zdanie i jasno powiedziałeś, że nic nie zmienisz. Więc o czym tu dyskutować ? Teraz niech inni się wypowiedzą. Twoje zdanie znam, aczkolwiek na pytanie podstawowe nie odpowiedziałeś.
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”