Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#97 Post autor: jaceko » 21-12-2009, 22:28

Rękojmi udziela sprzedawca a nie producent (ten udziela gwarancji), ale obawiam się że jeśli chodzi o urządzenia może wchodzić w grę 2 lata. Mimo wszystko jeżeli macie kontakt z wykonawcą skontaktujcie się z nim, jeżeli odmówi to dopiero wtedy z deweloperem. W normalnych relacjach wykonawca powinien zareagować.
Ostatnio zmieniony 21-12-2009, 22:29 przez jaceko, łącznie zmieniany 1 raz.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darek
.
.
Posty: 289
Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#98 Post autor: Darek » 14-06-2010, 09:20

andy pisze:Okres uprawnień z tytułu rękojmi za wady budynku biegnie przez pełne trzy lata odrębnie dla każdego nabywcy lokalu - zarówno dotyczy to wad lokalu, jak również wad fizycznych nieruchomości wspólnej.
Spisałem umowę kupna lokalu na nowobudowanym budynku, ale wyjechałem na studia zagranicę, a następnie podjąłem tam pracę. Do kraju wróciłem po 20 latach, zapłaciłem developerowi za utrzymanie lokalu i odebrałem lokal zgodnie z umową. Rozumiem, że na ten rozpadający się budynek otrzymałem 3 letnią rękojmię?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#99 Post autor: jaceko » 14-06-2010, 11:41

Każda przedwstępna umowa zawiera zapis który mówi o zobowiązaniu kupującego do zakupu lokalu w określonym czasie od zawiadomienia o takiej możliwości przez dewelopera. Sytuacja opisana przez Ciebie jest tak prawdopodobna jak trafienie w totka szóstki 2x z rzędu.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#100 Post autor: andy » 14-06-2010, 13:09

Darek pisze:Spisałem umowę kupna lokalu na nowobudowanym budynku, ale wyjechałem na studia zagranicę, a następnie podjąłem tam pracę. Do kraju wróciłem po 20 latach, zapłaciłem developerowi za utrzymanie lokalu i odebrałem lokal zgodnie z umową. Rozumiem, że na ten rozpadający się budynek otrzymałem 3 letnią rękojmię?
W opisanych okolicznościach odpowiedź brzmi - tak, możesz otrzymać taką rękojmię, ale nie musisz jej dostać. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku wygasają po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana, a data wytworzenia rzeczy nie ma tu znaczenia. Rozsądny sprzedawca sprzedając rzecz wytworzoną 20 lat temu zapewni sobie jednak w umowie sprzedaży ograniczenie lub nawet zniesienie uprawnień kupującego z tytułu rękojmi za wady takiej rzeczy (art. 557 i 558 kodeksu cywilnego).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#101 Post autor: jaceko » 10-10-2012, 15:17

Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”