Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#19 Post autor: Lech » 26-04-2009, 20:54

andy pisze: Ponieważ ustawodawca działa w sposób racjonalny. Skoro termin rozpoczęcia biegu oraz okres rękojmi został uregulowany w art. 586 kc ...
Co nazywasz uregulowaniem: wydanie rzeczy kupującemu ? Właśnie o to pytam: co znaczy w naszej sytuacji wydanie rzeczy ? Klucze, oddanie do użytkowania, zasiedlenie lokalu... ? I o nic więcej.
Ostatnio zmieniony 26-04-2009, 20:56 przez Lech, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#20 Post autor: andy » 26-04-2009, 21:46

Punktem wyjścia jest przepis kodeksu cywilnego:
Art. 568. § 1. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.
W dyskusji dotyczącej lokalu we wspólnocie mieszkaniowej:
- przedmiotem sprzedaży (rzeczą) jest odrębna własność lokalu i związany z nią udział w nieruchomości wspólnej,
- przez wady budynku należy rozumieć wady budowlane w lokalu oraz w częściach wspólnych nieruchomości,
- przez wydanie rzeczy należy rozumieć wydanie lokalu tj. przeniesienie jego własności na nabywcę chyba, że wcześniej nastąpiło przekazanie lokalu do używania - wówczas datą wydania rzeczy będzie data przekazania lokalu do używania nabywcy,
- to co ja nazywam wydaniem rzeczy lub przekazaniem lokalu do używania, Ty nazywasz wydaniem kluczy - to jest tożsame.
Lech pisze:2) Czy przyznasz (mimo braku przesadnej elastyczności w swoich poglądach), że mogą być również inne podejścia co do tej kwestii ?
Oczywiście, że mogą być inne poglądy na tę sprawę, tyle, że to będą poglądy sprzeczne z prawem.
Lech pisze:b) data oddania budynku do użytkowania (ku temu ja się przychylam).
Chyba nie czytasz moich postów, bo wyżej wykazałem, że jest to pogląd absurdalny. W skrajnym przypadku bowiem doszłoby do pozbawienia uprawnień z tytułu rękojmi tego nabywcy, który lokal kupił od dewelopera po 3 latach od daty oddania budynku do użytkowania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#21 Post autor: Lech » 26-04-2009, 22:05

andy pisze:Punktem wyjścia jest przepis kodeksu cywilnego:
Art. 568. § 1. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.
Nie jestem już pewien czy rozumiesz moje pytanie. Brzmi ono:

od kiedy biegnie rękojmia na budynek wielorodzinny ?

Lub inaczej:
Co w odniesieniu do budynku wielorodzinnego oznacza przy jego sprzedaży (praktycznie i konkretnie): „wydanie rzeczy kupującemu”, a więc co można uznać za datę tego wydania ?
Lub jeszcze inaczej: Jak mogę sprawdzić czy na mój budynek jest dzisiaj jeszcze rękojmia ?


I druga kwestia:
Zastanawiam się czy problem nie sprowadza się do tego, kto jest kupującym ? Dla mnie: różni wykonawcy, podwykonawcy budują dom i generalny wykonawca przekazuje go do użytkowania , czyli wydaje rzecz kupującemu, którym jest deweloper. Deweloper jest pierwszą ręką, dalej odsprzedaje poszczególnym osobom poszczególne kawałki swojego zakupu. W Twojej wersji przecież chyba też jeśli Kowalski kupi jeden lokal w budynku i odsprzeda go Nowakowi, to rękojmia biegnie od jakiejś daty związanej z Kowalskim, a nie z Nowakiem, czyż nie ?
Dla Ciebie sprzedającym jest deweloper, kupującym są kupujący poszczególne lokale w tym budynku. Czy nie stąd się bierze rozbieżność naszych stanowisk ?
Przy Twoim podejściu mogłoby dojść do paradoksów: ktoś zapłacił dzisiaj za lokal, budynek jest oddany do użytkowania, ale facet się zasiedział za granicą i wrócił do kraju po 10 latach. Odebrał klucze ( o ile to jest w Twojej wersji tym momentem wydania rzeczy, który ustawodawca tak „precyzyjnie” określił w art. 586 kc) i…. rękojmia na część wspólną nieco uległa przedłużeniu. Przy czym nie wiem: czy na jego ułamkową część, czy np. na cały dach, którego współwłaścicielami są wszyscy właściciele lokali łącznie. Ponieważ dach trzeba naprawiać natychmiast (jak sam pisałeś), wspólnota ponosi ten koszt, a potem poszczególni właściciele walczą o zwrot swojej części kosztów włożonych w tę naprawę od dewelopera. A co z facetem, który wraca dopiero po 10 latach ? Ktoś założył w międzyczasie za niego ? A jak było więcej takich powracających ? A może rękojmia w jego przypadku nie zaczęła biec i on jest poza tą sprawą ? Co go obchodzi jakiś cudzy dach ? Historyjkę można dowolnie rozbudowywać. Ale przecież to nonsens.
W mojej wersji też jest parę słabych punktów, dlatego – w odróżnieniu od Ciebie – mam różne wątpliwości.
A Ty dalej niewzruszenie trwasz przy swoim, bez najmniejszych wątpliwości…
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#22 Post autor: andy » 26-04-2009, 23:49

Lech pisze:Dla Ciebie sprzedającym jest deweloper, kupującym są kupujący poszczególne lokale w tym budynku. Czy nie stąd się bierze rozbieżność naszych stanowisk ?
Jeżeli mniemasz, że jest inaczej, to nie jest to rozbieżność stanowisk, ale przyczyna Twojego błądzenia w tej sprawie.
Lech pisze:Przy Twoim podejściu mogłoby dojść do paradoksów: ktoś zapłacił dzisiaj za lokal, budynek jest oddany do użytkowania, ale facet się zasiedział za granicą i wrócił do kraju po 10 latach. Odebrał klucze...
Jeżeli obieżyświat zapłacił za lokal, ale uchylił się od zawarcia umowy sprzedaży, to po 10 latach nie dostanie ani kluczy, ani pieniędzy. Deweloper zatrzyma pieniądze turysty i sprzeda lokal innej osobie, a po 10 latach wszelkie roszczenia wygasły.
Lech pisze:Nie jestem już pewien czy rozumiesz moje pytanie. Brzmi ono:
od kiedy biegnie rękojmia na budynek wielorodzinny ?
Odpowiedziałem na to pytanie w każdym z moich siedmiu wcześniejszych postów, ale mogę Ci to napisać ósmy raz: uprawnienia z tytułu rękojmi za wady lokalu i części wspólnych nieruchomości przysługują odrębnie każdemu właścicielowi lokalu i wygasają po trzech latach od wydania mu lokalu.

Zadaj sobie pytanie: kto jest uprawniony do rękojmi za wady budowlane, kto występuje z roszczeniami, gdy sprzedane lokale są źle wykonane? Chyba nie masz wątpliwości, że właściciele lokali. Dlaczego więc bieg uprawnienia właściciela lokalu miałby rozpoczynać się od czynności oddania budynku do użytkowania, na co właściciel lokalu nie ma żadnego wpływu? I odpowiedz w końcu na moje pytanie: dlaczego uważasz, że nabywca, który kupuje lokal od dewelopera po trzech latach od oddania budynku do użytkowania miałby nie mieć prawa do rękojmi za wady budowlane?
Lech pisze:Ja mam stale różne wątpliwości i im więcej wiem, tym jest ich więcej.

W mojej wersji też jest parę słabych punktów, dlatego – w odróżnieniu od Ciebie – mam różne wątpliwości.
A Ty dalej niewzruszenie trwasz przy swoim, bez najmniejszych wątpliwości…
Wolałbyś, abym w trakcie dyskusji nabierał wątpliwości? To by znaczyło, że niewiele wiedziałem przystępując do tej dyskusji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#23 Post autor: Lech » 27-04-2009, 06:15

andy pisze: Wolałbyś, abym w trakcie dyskusji nabierał wątpliwości? To by znaczyło, że niewiele wiedziałem przystępując do tej dyskusji.
Odbiór budynku jest jeden (przez dewelopera), a dochodzenie roszczeń należy do poszczególnych właścicieli jako następców prawnych dewelopera (bo sprzedał im mieszkanie), ale jak z tym momentem ?

Andy przedstawił swoje stanowisko, a ponieważ jest ono stabilne – nie ulegnie zmianie, a nasza dalsza dyskusja traci sens.
Może więc ktoś inny z forumowiczów przedstawi teraz swoją wersję odpowiedzi na pytanie tego wątku: od jakiego momentu zaczyna się bieg rękojmi, czyli co jest rozumiane pod określeniem „wydanie rzeczy kupującemu” w odniesieniu do budynku wielorodzinnego ? Mile widziane uzasadnienie.
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Okres rękojmi za wady budynku - art. 568 kc

#24 Post autor: andy » 27-04-2009, 11:21

Lech pisze:Odbiór budynku jest jeden (przez dewelopera), a dochodzenie roszczeń należy do poszczególnych właścicieli jako następców prawnych dewelopera (bo sprzedał im mieszkanie), ale jak z tym momentem ?
Deweloper może mieć swoje roszczenia do podwykonawców o nienależyte wykonanie usług budowlanych, ale to nie interesuje kupujących lokale. Kupujący lokale nie są następcami prawnym dewelopera, tylko stroną umowy sprzedaży. W związku z tą sprzedażą kupujący nabywają uprawnień do rękojmi dewelopera za wady rzeczy sprzedanej.

Gdy kupujesz auto, pralkę lub telewizor to bieg rękojmi zaczyna się od dnia ich wyprodukowania (co odpowiada przekazaniu budynku do użytkowania), czy od dnia zakupu tych rzeczy?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”