Uchwała - czy jest poprawnie napisana?

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
kubas1307
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 03-01-2014, 13:37

Uchwała - czy jest poprawnie napisana?

#1 Post autor: kubas1307 » 11-10-2014, 20:41

Witam.

Poniżej zamieszczam treść uchwały.

UCHWAŁA Nr 5/2013

Właściciele lokali we Wspólnocie Mieszkaniowej Bloku nr XX w XXXX
w sprawie przyjęcia remontów kanalizacji.

Właściciele lokali we Wspólnocie Mieszkaniowej Bloku nr XX w XXXX
działający na podstawie Art.30 i Art.23 ustawy o własności lokali z dnia
24 czerwca 1994 r. /DZ.u.Nr 85 poz.388/. Oraz na podstawie Statutu Wspólnoty,
uchwalają w wyniku głosowanie przez podpisanie osobiście uchwały;

Członkowie Wspólnoty: podpisy czytelne
1. XXX XXX --podpis--
2. XXX XXX --podpis--
3. XXX XXX --podpis--
4. XXX XXX --podpis--
5. XXX XXX --podpis--
6. XXX XXX --podpis--
7. XXX XXX --podpis--
8. XXX XXX brak podpisu

------------------------------------------------------------------------------

Dodam, że jest to duża wspólnota z 12 mieszkaniami.

1. Czy uchwała jest napisana poprawnie?
2. Zarząd policzył głosy według zasad jedno mieszkanie = jeden głos, czy powinno być policzone według udziałów?
3. Moim zdaniem z tej uchwały nie wynika kto jest "za" a kto "przeciw". Czy mam rację?

Nie wiem dlaczego pozostali właściciele lokali nie zostali wpisani jako członkowie WM. Uchwałę tą dostałem od zarządu dopiero po 6 miesiącach (napisałem kilka listów z prośbą o kopie uchwały) od wykonanego remontu ( Remont wykonany w maju 2013, uchwała z datą 10.10.2013)
Moje pytanie: Czy Zarząd WM ma obowiązek dostarczenia uchwały każdemu właścicielowi jeżeli podpisy były zbierane indywidualnie nie na zebraniu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6004
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Uchwała - czy jest poprawnie napisana?

#2 Post autor: piotrusb » 12-10-2014, 11:48

kubas1307 pisze:1. Czy uchwała jest napisana poprawnie?
Moim zdaniem - nie, bo stwierdzenie "w sprawie przyjęcia remontów kanalizacji" jest bardzo nieprecyzyjne. Nie wiadomo, czy chodzi o wyrażenie zgody na remont kanalizacji, czy o przyjęcie prac związanych z takim remontem (skoro uchwałę podjęto 5 miesięcy po zakończeniu prac), czy jeszcze o coś innego. Jeśli w grę wchodzi to pierwsze, to w uchwale powinien być określony, choćby ogólnie, zakres takich remontów (czym innym jest wymiana pół metra rury, a czym innym kompletna wymiana instalacji), a przede wszystkim powinien być podany koszt takich prac, na pokrycie którego wspólnota wyraża zgodę.
kubas1307 pisze:czy powinno być policzone według udziałów?
Głosy nad uchwałą powinny być liczone według udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos (art. 23 ust. 2 uwl) lub jeśli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, wówczas głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej (art. 23 ust 2a uwl).
Jeśli więc nie zachodzi ten drugi przypadek, to głosy można liczyć według zasady jeden właściciel (nie jeden lokal!) = jeden glos, tylko i wyłącznie wtedy jeśli wcześniej wspólnota podjęła uchwałę większością udziałów, że w danej, konkretnej sprawie wprowadza się taki właśnie tryb.
kubas1307 pisze:3. Moim zdaniem z tej uchwały nie wynika kto jest "za" a kto "przeciw". Czy mam rację?
Z treści uchwały można wnioskować, że jeżeli właściciel podpisuje uchwałę, to głosuje "za", jednak jest to ewidentne uchybienie, bo właściciele, którzy chcą głosować przeciw, są przy takiej formie pomijani.
kubas1307 pisze:Czy Zarząd WM ma obowiązek dostarczenia uchwały każdemu właścicielowi jeżeli podpisy były zbierane indywidualnie nie na zebraniu?
Ma. Zgodnie z art. 23 ust. 3 uwl o treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie. Jeżeli uchwała nie została podjęta na zebraniu, to ustawowy 6-tygodniowy termin na jej zaskarżenie biegnie od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały (art. 25 ust. 1a uwl).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kubas1307
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 03-01-2014, 13:37

Odp.: Uchwała - czy jest poprawnie napisana?

#3 Post autor: kubas1307 » 12-10-2014, 12:01

Jeśli dobrze rozumiem w przypadku tej uchwały głosy powinny być liczone według udziałów?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6004
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Uchwała - czy jest poprawnie napisana?

#4 Post autor: piotrusb » 12-10-2014, 12:28

Jeśli nie zachodzi żaden z przypadków, o których pisałem, to oczywiście tak.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kubas1307
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 03-01-2014, 13:37

Odp.: Uchwała - czy jest poprawnie napisana?

#5 Post autor: kubas1307 » 12-10-2014, 18:27

Dzięki za odpowiedź piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kubas1307
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 03-01-2014, 13:37

Odp.: Uchwała - czy jest poprawnie napisana?

#6 Post autor: kubas1307 » 12-10-2014, 20:57

W statucie wspólnoty znalazłem punkt:

"Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Każdy z właścicieli lokali posiada jeden głos."

Czy w takim wypadku wszystkie uchwały są podejmowane według zasady jeden właściciel jeden głos czy tak jak jest to w
Ustawie o Własności Lokali.

art. 23 ust. 2
Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości
udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono,
że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”