Regulamin rozliczeń c.o.

Projekty uchwał i innych decyzji oraz ich zakres temetyczny
Wiadomość
Autor
andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Podzielniki

#97 Post autor: andrzejL » 11-06-2011, 10:18

bacha pisze: Dlatego też jestem za tym, aby opomiarować także grzejniki w łazienkach i rozliczać koszty zużycia wg wskazań na podzielnikach
A reszta twoich sąsiadów - właścicieli lokali ?
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Kaizen
.
.
Posty: 910
Rejestracja: 07-09-2010, 10:26
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Regulamin rozliczeń CO

#98 Post autor: Kaizen » 11-06-2011, 11:17

Opomiarowanie, z tego co wiem, jest niewykonalne przy pionach idących wewnątrz pomieszczeń. A na pewno nieopłacalne - licznik kosztuje ok. 500 zł. Więc koszt mierzenia to byłoby 100zł/rok/pion (co pięć lat licznik trzeba albo legalizować, albo wymieniać). Do tego tak zamontowane liczniki nie zmierzą całego ciepła - bo piony też grzeją.

Podzielniki (przynajmniej jedno i dwu czujnikowe) to zło - pytanie tylko, co jest większym złem (rozliczanie wg m2/m3 czy wg podzielników - każda metoda jest bardzo daleka od doskonałości i od sprawiedliwości).

Edyta:
Do tego mając podzielniki zawsze właściciel lokalu może skorzystać z zapisów prawa energetycznego:
W przypadku stosowania w budynku wielolokalowym metody, o której mowa w ust. 9, wykorzystującej wskazania urządzeń wymienionych w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie, regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych lub użytkowych na podstawie ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunki stosowania zamiennego rozliczania.
i "wypiąć się" na podzielniki. A regulamin musi to uwzględniać.

Temat podzielników, wymogów (prawie niespełnialnych) w stosunku do instalacji CO, aby mogły być używane, był poruszany nie raz. Podzielniki to IMO tylko drogi sposób na dorobienie filozofii i bełkotu cyferkowego do uzasadnienia rozliczeń za co ktoś bierze sporą kasę (zazwyczaj rozlicza firma zewnętrzna). Jedyny plus to działanie na psychikę złudzeniem, że oszczędzanie BEZPOŚREDNIO wpływa na wysokość opłat (wpływa jedynie pośrednio - jak wszyscy oszczędzą 10% ciepła to wszyscy w sumie zapłacą 10% mniej - ale jak Kowalski oszczędzi 10% a Nowak wypuści 10%, to w cale jednemu z nich nie wzrośnie o 10% a drugiemu nie zmaleje o 10% - tylko rozłoży się to na wszystkich).
Ostatnio zmieniony 11-06-2011, 11:26 przez Kaizen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym. Tylko że kiedy trzeba było coś wyjaśnić osobom trzecim, brzmiało to dziwnie.
Terry Pratchett

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bacha
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 10-06-2011, 21:15

Odp.: Regulamin rozliczeń CO

#99 Post autor: bacha » 11-06-2011, 11:48

Ja to wszystko rozumiem, że podzielniki to beee itp., ale dlaczego my właściciele nieposiadający grzejników w łazienkach musimy płacić za ogrzewanie tych pomieszczeń sąsiadów. Skoro te podzielniki już są to niech będą na wszystkich grzejnikach w budynku. Oczywiście ci co mają te cholerne grzejniki są przeciw (wiekszość), a ci co nie mają są za.
bacha

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Kaizen
.
.
Posty: 910
Rejestracja: 07-09-2010, 10:26
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Regulamin rozliczeń CO

#100 Post autor: Kaizen » 11-06-2011, 12:03

bacha pisze:Skoro te podzielniki już są to niech będą na wszystkich grzejnikach w budynku. Oczywiście ci co mają te cholerne grzejniki są przeciw (wiekszość), a ci co nie mają są za.
Mogą sobie być - a i tak każdy może powiedzieć, że nie zgadza się an rozliczanie wg podzielników.
Łazienka tak czy inaczej jest ogrzewana - czy to pionami, czy przez ściany z innych pomieszczeń, czy przez otwierane drzwi. Nie raz i nie dwa spotkałem się z sytuacją, gdzie piony i przenikanie ciepła przez ściany wystarczały do ogrzania łazienki położonej wewnątrz bryły budynku (kaloryfer nawet jak był, to był cały czas zakręcony).
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym. Tylko że kiedy trzeba było coś wyjaśnić osobom trzecim, brzmiało to dziwnie.
Terry Pratchett

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bacha
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 10-06-2011, 21:15

Odp.: Regulamin rozliczeń CO

#101 Post autor: bacha » 11-06-2011, 12:41

Na podzielniki zgodzili się wszyscy. Przenikanie to odrębna para kaloszy. Ja swoją łazienkę ogrzewam grzejnikiem elektrycznym (płacę za prąd!) i ode mnie też to ciepło przenika. Nie jest tak, że grzeję się od sąsiadów. Wkurza mnie tylko to, że muszę jeszcze płacic za czyjeś łazienki. Dlatego uparłam się na podzielniki w łazienkach. Nie tylko ja zresztą, ale jak pisałam wczesniej, również właściciele, którzy nie mają grzejników w łazienkach. Naszym zdaniem jest to cholernie niesprawiedliwe i krzywdzące, że płacimy za coś z czego nie korzystamy. Dlatego chcemy zmiany regulaminu rozliczania c.o., wprowadzając opodzielnikowanie grzejników w łazienkach. Moje pytanie dotyczy możliwości, oprócz uchwały Wspólnoty, wprowadzenia zmian w tym regulaminie.
bacha

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

"Przenikanie"

#102 Post autor: andrzejL » 11-06-2011, 13:29

bacha pisze: Nie jest tak, że grzeję się od sąsiadów
Ale sąsiedzi się grzeją od ciebie...
bacha pisze: wprowadzenia zmian w tym regulaminie
Skoro opracowałaś ten projekt regulaminu, to może go przedstaw na Forum.
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Uchwały, regulaminy, statuty”