Pełnomocnictwo jako czynność jednostronna

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Pełnomocnictwo jako czynność jednostronna

#7 Post autor: kindziu » 30-11-2015, 22:01

elmaz pisze:1. W ogóle nie przypominam sobie, aby to uregulowanie, o którym piszesz - występowało czy to w prawie bankowym, czy ogólnie - w prawie cywilnym. Podasz mi, w którym artykule prawa bankowego jest to uregulowane? Wg mnie są to wyłącznie wewnętrzne regulaminy banków, na które osoby zakładające konto przystają, podpisując z bankiem umowę o prowadzenie rachunku.
Kodeks cywilny o tym mówi a regulaminy są tworzone nie tylko na podstawie prawa bankowego bo nawet uowl mówi że nieuregulowane sprawy ustawą są w k.c.
elmaz pisze:Na przykład w UWL też mamy do czynienia z zarządem rzeczą wspólną - i ustawa ta, regulując w wielu sprawach sposób zarządu odrębnie niż w przepisach ogólnych (KC) ma pierwszeństwo w dużych wspólnotach. Wyciąganie wyłącznie na jej podstawie ogólnych wniosków co do zasad zarządu rzeczą wspólną prowadziłoby często do błędnych wniosków.

No i te staram się rozwiać, bo z pewnością niekwestionowanie jakichkolwiek opinii czy wyroków doprowadza do naruszania podstawowych praw.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3205
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Pełnomocnictwo jako czynność jednostronna

#8 Post autor: elmaz » 30-11-2015, 22:08

kindziu pisze:Zastanawia mnie sytuacja a mianowicie. Właściciel nie może przekazywać danych osobowych innych właścicieli osobom trzecim.
Dlaczego tak twierdzisz? To wcale (w ogólności nie jest takie oczywiste). Można znaleźć wiele przykładów przeczących tej tezie. Na przykład chcę wytoczyć proces jednemu z innych właścicieli i zatrudniam do tego kancelarię prawną. Uważasz, że danych osoby, którą zamierzam pozwać nie mogę przekazać prawnikowi?
kindziu pisze: Czy na podstawie pełnomocnictwa jeden z właścicieli może dopuścić osobę trzecią do zbioru danych osobowych? Bo przyjmując iż udzielenie pełnomocnictwa to czynność jednostronna to jak najbardziej można udzielić pełnomocnictwa do czynności jednostronnej. W mojej opinii administrowanie czy zarządzanie(uchwała) to czynność wielostronna więc nie można w wyniku czynności jednostronnej nabyć praw do czynności wielostronnych
O nabywaniu JAKICH praw i PRZEZ KOGO mówisz?

Zarząd wspólnoty, jako organ podmiotu będącego administratorem danych osobowych posiada prawo dysponowania danymi osobowymi z automatu, nikt mu takiego prawa udzielać nie musi, ba - o ile ogół właścicieli nie ustanowi niestandardowych zasad zarzadzania NW w trybie art.18 UWL, nikt nie może mu nawet tego prawa zabrać.

W sprawie udostępnienia tych danych podmiotom trzecim (nie będącym właścicielami lub ich pełnomocnikami) decyduje administrator danych osobowych - czyli wspólnota. A wspólnota (przynajmniej tzw. duża) podejmuje decyzje poprzez podjęcie uchwały większością głosów.

I nie ma ani potrzeby, ani sensu doszukiwać się tutaj drugiego dna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3205
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Pełnomocnictwo jako czynność jednostronna

#9 Post autor: elmaz » 30-11-2015, 22:44

kindziu pisze:Kodeks cywilny o tym mówi a regulaminy są tworzone nie tylko na podstawie prawa bankowego bo nawet uowl mówi że nieuregulowane sprawy ustawą są w k.c.
To zdecyduj się na coś, bo jeszcze dwa posty pisałeś, że, cytuję:
co wg. mnie ma potwierdzenie w regulacjach prawa bankowego i miało to niby być dodatkowym argumentem potwierdzającym Twoją poprawność interpretacji KC. Teraz nagle się okazuje, że to jednak nie wynika z prawa bankowego, tylko rzekomo z KC.

A wskażesz mi art. KC wobec tego, na podstawie którego banki muszą obligatoryjnie wprowadzić to rozwiązanie do regulaminów? Bo jeśli nie obligatoryjnie - to znaczy - uznaniowo. I cała Twoja argumentacja w tym zakresie w łeb bierze.

Pomijając, że - jak słusznie zauważyła Irenalo - rachunek bankowy wspólnoty to oczywiście całkowicie "insza inszość", albowiem posiada on tylko jednego właściciela - wspólnotę mieszkaniową.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8832
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Pełnomocnictwo jako czynność jednostronna

#10 Post autor: irenalo » 01-12-2015, 01:48

kindziu pisze:Jeśli" robi dużą różnicę,
Tylko leniom i ignorantom. Inni bez problemu mogą uzyskać numery KW np. Twojego budynku a co za tym idzie również każdego lokalu. (użyj google, to się dowiesz jak to można zrobić).
kindziu pisze:bo skoro każdy może to po co właściciel ma obowiązek okazania na żądnie zarządu aktu własności według uowl.
A co ma piernik do wiatraka?
W 1993 roku kiedy pracowano nad ustawą , na wpis do KW w niektórych miastach można było czekać nawet 2 lata.
Świadomy i nie leniwy właściciel lokalu zjawiał się u zarządcy/zarządu/administratora i okazywał dowód nabycia lokalu czyli akt notarialny. Nie było internetowych KW. Zreszta w tych ostatnich najpierw pojawia się wzmianka , że lokal zmienił właściciela a po pewnym czasie dopiero właściwy wpis.
kindziu pisze:Z naciskiem na "w swoim imieniu" i "dla siebie", i się z tym jak najbardziej zgodzę, ale mnie nie zrozumiałaś.
Nie, to Ty nie rozumiesz co się do Ciebie pisze. Przykładasz wagę do słów , które nie mają znaczenia w kontekście całości sprawy. Usiłujesz szukać zależności, których nie ma.
kindziu pisze:Moje pytanie: Skoro współwłaściciel nie może przekazać danych osobowych to jakim cudem osoba trzecia ma do tego prawo na podstawie czynności jednostronnej uzyskanej od jednego z właścicieli?
Dlatego, że jest pełnomocnikiem właściciela. Właściciel lokalu nie musi pytać wspólnoty o zgodę , by móc ustanowić swojego pełnomocnika.
kindziu pisze:No właśnie, a strona czynności nie musi? Błąd logiczny, bo jak wiesz np. uchwała to czynność wielostronna która jest wyrażeniem woli właścicieli poprzez czynność jednostronną(oddanie głosu).
Jak strona czynności?
Co ma piernik do wiatraka? Co ma uchwała WM do pełnomocnictwa właściciela?
To do czego się odniosłeś i czemu zarzuciłes brak logiki wytłumaczę na prostym przykładzie:
Chcę sprzedać mieszkanie i uzyskać dobrą cenę . Widzę, że X to niezły bajerant i ma talent do sprzedawania. Mam jego dane z np. innej umowy i idę do notariusza sporządzić pełnomocnictwo.
Wychodzę z pełnomocnictwem dla X. Czy to oznacza , że X ma obowiązek zajmować się sprzedażą mojego mieszkania? Nie ma.
kindziu pisze:Małżeństwo to czynność dwustronna(wielostronna) więc na zmianę partnera tej czynności muszą wyrazić zgodę obydwaj partnerzy, i raczej mi tu nie zaprzeczysz.
Pytam kojelny raz: co ma piernik do wiatraka? Co ma małżeństwo do ustanowienia pełnomocnika właściciela lokalu czy uchwał wspólnoty .
Co prawda małżeństwo (w drodze dopuszczalnego wyjątku) można zawrzeć przez pełnomocnika ale chyba nie o to Ci chodziło? :) Do rozwodu też nie jest potrzebna zgoda obu stron. Ale to inna bajka.
kindziu pisze:A wracając do pełnomocnictwa w zakresie udostępnienia danych osobowych tylko i wyłącznie danych właściciela, a sprawach zarządu tylko do oddawania głosu(określonego) bo to na pewno czynność jednostronna. Dlatego do takich czynności niezbędne jest pełnomocnictwo rodzajowe z określeniem konkretnej czynności. Bo gdyby było to takie proste można by było napisać że taka a taka osoba może dokonywać każdej czynności "jako właściciel" a to by na pewni nie przeszło.
Krótko. Właściciel lokalu nie musi udziałać pełnomocnictwa w zakresie przetwarzania danych osobowy innych właścicieli. Wystarczy , że udzieli pełnomocnictwa do innych czynności, do których wykonania będą niezbędne dane osobowe innych właścieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 6008
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Pełnomocnictwo jako czynność jednostronna

#11 Post autor: piotrusb » 01-12-2015, 10:14

elmaz pisze:Wg mnie są to wyłącznie wewnętrzne regulaminy banków, na które osoby zakładające konto przystają, podpisując z bankiem umowę o prowadzenie rachunku.
Też tak sądzę.
elmaz pisze:A wskażesz mi art. KC wobec tego, na podstawie którego banki muszą obligatoryjnie wprowadzić to rozwiązanie do regulaminów?
Mam wrażenie, że kindziu nie wskaże, bo nie ma takiej regulacji. Na podstawie kc każdy np. właściciel lokalu może ustanowić pełnomocnika nie pytając o zgodę pozostałych współwłaścicieli. Z kolei zgodnie z art. 51a ustawy Prawo bankowe:
W przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej:
1) każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku;
2) każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.
przy czym stosownie do art. 50 ust. 1 zd. 2 tej ustawy:
W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Pełnomocnictwo jako czynność jednostronna

#12 Post autor: kindziu » 01-12-2015, 12:19

Wrócę co sedna pytania. Czy w wyniku czynności jednostronnej można nabyć prawa do czynności wielostronnych?
piotrusb pisze:Mam wrażenie, że kindziu nie wskaże, bo nie ma takiej regulacji. Na podstawie kc każdy np. właściciel lokalu może ustanowić pełnomocnika nie pytając o zgodę pozostałych współwłaścicieli.
Art.198 k.c. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Art.199 k.c. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Idąc dalej. Skoro w wyniku czynności jednostronnej tzn.pełnomocnictwa można uzyskać coś co jest zabronione prawem.

Przypomnę że zarządzanie to czynność wielostronna czyli pomiędzy każdym z właścicieli, a oddanie głosu to czynność jednostronna, czyli przedstawienie swojej woli (mocodawcy)i jak najbardziej pełnomocnik ma do tego prawo ale nie widzę możliwości aby pełnomocnik nabył praw do czynności z drugą stroną tej czynności, wyłącznie "przed".
irenalo pisze:ale chyba nie o to Ci chodziło?
No nie o to :bad:
Coś co dzieje się za zgodą stron nie daje prawa jednej ze stron jej zmiany. :shy:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”