Protokół

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 6007
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Protokół

#7 Post autor: piotrusb » 01-10-2014, 11:41

kindziu pisze:Jeśli był sporządzany a w statucie wspólnoty jest zapis; "Za protokół odpowiedzialny jest zarząd",
To zapis bardzo nieprecyzyjny i można go różnie interpretować. Np.:
1. Zarząd ma obowiązek sporządzić protokół - ale w takim przypadku po co jest sekretarz zebrania.
2. Zarząd ma obowiązek podpisać protokół/stwierdzić jego zgodność z przebiegiem zebrania - też mało sensowne, bo to robią sekretarz i przewodniczący zebrania.
3. Zarząd ma obowiązek przechowywać protokół - rzecz oczywista i nie wymagająca dodatkowego zapisu, bo zarząd ma obowiązek chronić wszystkie dokumenty wspólnoty.

Trzeba pamiętać, że uwl nie zawiera żadnych zasad sporządzania protokołu z zebrania, ani nawet obowiązku jego sporządzania. Jest to dobra praktyka, ale nie obowiązek. Por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. akt VI ACa 1463/12:
Przepisy ustawy nie dają podstaw do żądania, aby z zebrania był sporządzony protokół określonej treści. Dokument ten jest wymagany tylko w sytuacjach opisanych w art. 18 i 29 ustawy o własności lokali, co przekonuje, że brak odpowiedniej regulacji dotyczącej zebrania jest celowym powstrzymaniem się prawodawcy z ingerencją w zagadnienia szczegółowe mniejszej wagi. Protokołowanie zebrania i wyników głosowania jest w takim razie wymaganiem praktycznym, a wynik głosowania może być wykazywany w razie sporu wszelkimi dowodami.
Tak samo wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. akt I ACa 236/13.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt V ACa 497/12:
Faktem jest, że ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali nie reguluje trybu procedowania podczas zebrania członków wspólnoty mieszkaniowej, nie nakłada też obowiązku sporządzania protokołu z zebrania, ani nie określa trybu jego spisywania, czy formy. Mimo krytycznych uwag pojawiających się wśród doktryny i w judykaturze, gdzie zauważono praktyczne znaczenie protokołu w aspekcie dowodowym, to jednak obowiązek protokołowania przebiegu zebrań wspólnot mieszkaniowych pozostaje w sferze postulatów de lege ferenda. Póki co samo praktyczne znaczenie protokołu nie może kreować obowiązku jego sporządzania po stronie wspólnot mieszkaniowych, zwłaszcza, że w przypadku sporów co do przebiegu i wyników głosowania strony mogą posługiwać się wszelkimi innymi środkami dowodowymi. Należy też podkreślić, że uchylenie obowiązku nie skutkuje zakazem protokołowania przebiegu zebrań. Nie ma przeszkód, aby członkowie wspólnoty zdecydowali każdorazowo, kiedy uznają to za doniosłe, o sporządzeniu protokołu.
kindziu pisze:Czy protokół może być dowodem w sprawie sądowej?
Tak jak w przypadku każdego innego dowodu/dokumentu strona w sprawie może zgłosić taki wniosek, a sąd decyduje czy taki dowód dopuszcza.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Protokół

#8 Post autor: kindziu » 31-10-2015, 23:02

Czyli, protokół z zebrania nie jest wymagany prawem, a co jeśli zawiera treści nie zaistniałe na zebraniu i noszą znamiona naruszenia dóbr osobistych. Czy należy go traktować jako dokument tzn. traktować jako podrobienie dokumentu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Odp.: Protokół

#9 Post autor: andrzejL » 01-11-2015, 08:12

kindziu pisze:Czy należy go traktować jako dokument tzn. traktować jako podrobienie dokumentu?
Ty możesz go traktować, jak chcesz. Od stwierdzenia czy to jest podróbka - mim zdaniem - powinien być sąd. Może ktoś potwierdzić twoje odmienne zdanie ? Ile osób podpisało protokół ?
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Protokół

#10 Post autor: kindziu » 01-11-2015, 12:08

andrzejL pisze:Może ktoś potwierdzić twoje odmienne zdanie ? Ile osób podpisało protokół ?
Protokolantką była pracownica administracji a zatwierdzony został wyłącznie przez jedną osobę tzn. przewodniczącą zebrania. Potwierdzić może wielu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8832
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Protokół

#11 Post autor: irenalo » 01-11-2015, 16:14

kindziu pisze: Jeśli był sporządzany a w statucie wspólnoty jest zapis; "Za protokół odpowiedzialny jest zarząd", to czy taki protokół powinien być zaakceptowany podpisem członków zarządu czy wystarcz że widnieją podpisy przewodniczącego oraz protokolanta? Czy protokół może być dowodem w sprawie sądowej?
Statut wspólnoty nie może zmieniać obowiązującego prawa. Jeżeli nie zmieniliście sposobu zarządu na podstawie art. 18, to takie zapisy w statucie nie mają znaczenia.
kindziu pisze:Czy protokół może być dowodem w sprawie sądowej?
Może.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”