Pełnomocnictwo

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Pełnomocnictwo

#25 Post autor: andy » 15-04-2009, 14:52

owner pisze:Pełnomocnictwa składane we wspólnocie mieszkaniowej nie są objęte obowiązkiem opłaty skarbowej.
To prawda, trochę przesadziłem. Jeżeli istnienie uchwały jest kwestionowane z powodu braku wymaganej większości w związku z brakiem dokumentu pełnomocnictwa, to złożenie pełnomocnictwa w postępowaniu sądowym podlega opłacie skarbowej.
owner pisze:Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa żądać wniesienia opłaty skarbowej, bo nie jest organem podatkowym.
Napisałem wyżej, że tę opłatę wnosi się na konto gminy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MichałF1
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 16-04-2009, 17:55

Odp.: Pełnomocnictwo

#26 Post autor: MichałF1 » 16-04-2009, 18:01

witam, ja mam taki problem, nie moge tzn nie zdąże odebrac orginału pełnomocnictwa , mam kopie wysłaną faksem, bo orginał idzie poczta i raczej nie zdąży dojść do jutra :/ tzn do 17 kiwetnia 2009, troche zaspalem ale czlowiek byl nieosiągalny i tak sie zlozylo
czy takie pełnomocnictwo jest ważna tzn wysłane faksem ????

i co zrobic zeby było uznane,

sam tak mysle zeby zapisac ze pod warunikiem nieważnosci musze dostarczyc orginał w ciagu 2 dniu a ze w piatek jest zebranie to orginał dostana w poniedzialek, chyba tak jest ok

PROSZE O SZYBKĄ POMOC z góry dziekuję
Ostatnio zmieniony 16-04-2009, 18:02 przez MichałF1, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Pełnomocnictwo

#27 Post autor: owner » 16-04-2009, 20:15

Czy faksem przesłano skan (kserokopię) pełnomocnictwa z odręcznym podpisem?
Skontaktuj się z zarządem wspólnoty i przedstaw im sytuację. Będzie jeszcze lepiej, jeśli zrobi to Twój mocodawca (osoba, udzielająca Ci pełnomocnictwa) - np. mailowo. Wszystko zależy od reakcji zarządu. Może on zażądać przedłożenia oryginału pełnomocnictwa w określonym terminie i - tak, jak sugerujesz - od tego uzależnić uznanie ważności Twojego głosu. Jeżeli zarząd będzie miał mailowe potwierdzenie mocodawcy o udzieleniu pełnomocnictwa, nie powinien robić trudności i zgodzić się na ten układ.

W zasadzie nie ma ścisłych rygorów prawnych w odniesieniu do pełnomocnictw do głosowania we wspólnotach. Nie musi to być pełnomocnictwo ani w formie aktu notarialnego, ani poświadczone przez notariusza (np. za zgodność z oryginałem). Jeśli jest bez oznaczonego terminu ważności (stałe), to do poszczególnych głosowań wystarczy złożenie kopii za okazaniem oryginału zarządowi czy komisji skrutacyjnej. Podobnie w Twoim przypadku: jeśli zarząd zgodzi się na takie rozwiązanie, przedłożysz mu oryginał w ustalonym terminie i będzie OK.

Poza tym jest duże prawdopodobieństwo, ze na zebraniu (jeśli to na nim ma się odbyć głosowanie) nie będzie wystarczającej frekwencji i zarząd będzie zmuszony do kontynuowania głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów, które potrwa kilka dni (albo i dłużej, w zależności od wielkości wspólnoty). Wtedy możesz bez problemu oddać głos, posiadając już oryginał pełnomocnictwa.
Ostatnio zmieniony 16-04-2009, 20:21 przez owner, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MichałF1
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 16-04-2009, 17:55

Odp.: Pełnomocnictwo

#28 Post autor: MichałF1 » 17-04-2009, 00:18

własciwie to nie jest skan tylko orginał przefaksowany a włąsciwy dokument idzie poczta ale , dzieki za info, włąsnie nigdzie nie mogłem znaleźć tego zapisanego , w zadnej ustawie nic nie pisze o tym i stad moje rozterki, a chcemy ostro powalczyc z zarządcą budynku bo "delikantnie robi nas w konia" na każdej pozycji rozrachunku chce sobie zarobic

mam jescze jedno pytanie otóż potrzebuje pełnomocnictwa do reprezentowania członka zarzadu naszej wspolnoty, napisalem sobie cos takiego :

PEŁNOMOCNICTWO DO REPREZENTOWANIA CZŁONKA ZARZĄDU WSPOLNOTY MIESZKANIOWEJ ....................................(nazwa wspolnoty)



......................., dnia .......................

Ja, niżej podpisany(a) ................................................................... (imię i nazwisko), zamieszkały(a)............................................………………………………… oświadczam ze jestem członkiem zarzadu nazwa wspolnoty i adres ustanawiam swym pełnomocnikiem …………………………………….. (imię i nazwisko) stale zamieszkałego w …………, przy ul. ……………………………. , legitymującego się dowodem osobistym nr …………………….. , oświadczam, że pełnomocnik jest upoważniony do występowania w moim imieniu i reprezentowania mnie w zakresie pełnionych obowiazków wynikających z funkcji członka zarządu na zebraniach wspolnoty mieszkaniowej „....................” oraz zebraniach zarządu tejże wspólnoty ,a w szczególności do:
składania wniosków, głosowania nad uchwałami, występowania w innych sprawach i przyszłych roszczeń, udzielania wskazówek, prowadzenia działalności zgodnie z niniejszym upoważnieniem i przekazywania wszelkich związanych z nim dokumentów;
występowania przed wszystkimi władzami, urzędami, instytucjami, podmiotami gospodarczymi i bankami oraz do składania wszelkich oświadczeń i wniosków, a także do reprezentowania przed sądami i udzielania pełnomocnictw osobom trzecim, oraz wszystkich innych funkcji wynikajacych z obowiązków członka zarządu.





.............................................
(Podpis)
Ostatnio zmieniony 17-04-2009, 00:40 przez MichałF1, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Pełnomocnictwo

#29 Post autor: andy » 17-04-2009, 00:31

MichałF1 pisze:chcemy ostro powalczyc z zarządcą budynku bo "delikantnie robi nas w konia" na każdej pozycji rozrachunku chce sobie zarobic
To przyda się Wam znajomość następującego przepisu ustawy o gospodarce nieruchomościami:
Art. 185. ust. 5. Zarządca nieruchomości lub przedsiębiorca, o którym mowa w art. 184 ust. 3, nie może czerpać korzyści z zarządzania nieruchomością oprócz pobierania wynagrodzenia, chyba że umowa o zarządzanie stanowi inaczej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Pełnomocnictwo

#30 Post autor: andy » 17-04-2009, 00:43

MichałF1 pisze:PEŁNOMOCNICTWO DO REPREZENTOWANIA CZŁONKA ZARZĄDU WSPOLNOTY MIESZKANIOWEJ ....................................(nazwa wspolnoty)

......................., dnia .......................

Ja, niżej podpisany(a) ................................................................... (imię i nazwisko), zamieszkały(a)............................................………………………………… oświadczam ze jestem członkiem zarzadu nazwa wspolnoty i adres ustanawiam swym pełnomocnikiem …………………………………….. (imię i nazwisko) stale zamieszkałego w …………, przy ul. ……………………………. , legitymującego się dowodem osobistym nr …………………….. , oświadczam, że pełnomocnik jest upoważniony do występowania w moim imieniu i reprezentowania mnie w zakresie pełnionych obowiazków wynikających z funkcji członka zarządu na zebraniach wspolnoty mieszkaniowej „....................” oraz zebraniach zarządu tejże wspólnoty ,a w szczególności do:
składania wniosków, głosowania nad uchwałami, występowania w innych sprawach i przyszłych roszczeń, udzielania wskazówek, prowadzenia działalności zgodnie z niniejszym upoważnieniem i przekazywania wszelkich związanych z nim dokumentów;
występowania przed wszystkimi władzami, urzędami, instytucjami, podmiotami gospodarczymi i bankami oraz do składania wszelkich oświadczeń i wniosków, a także do reprezentowania przed sądami i udzielania pełnomocnictw osobom trzecim, oraz wszystkich innych funkcji wynikajacych z obowiązków członka zarządu.
Niedopuszczalne jest wykonywanie uprawnień i obowiązków zarządu wspólnoty przez osobę nie będącą członkiem zarządu. To pełnomocnictwo jest bezwartościowe - członek zarządu wspólnoty nie może ustanowić w swoje miejsce pełnomocnika. Żaden członek organu wybieralnego osoby ustawowej nie może ustanowić pełnomocnika w swoje miejce. To jest niedopuszczalne i w przypadku członka zarządu spółki czy spółdzielni, i w przypadku radnego, czy posła.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”