Antena bez zgody wspólnoty

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#13 Post autor: jaceko » 05-02-2009, 15:09

Ja z kolegami z Zarządu nie widziałem problemu żeby taka antena pojawiła się na naszym bloku i powiem szczerze że nawet nikt z mieszkańców nie protestował (24mieszkania). Oczywiście musiała być do tego dokumentacja. To nie są anteny nadawcze dużej mocy jak sieci komórkowych więc sieje pewnie nie bardziej niż telewizor. Najważniejsze to zabezpieczyć przed wyładowaniami atmosferycznymi i zamocować z głową, ale oni znają się na rzeczy. Jeśli chodzi o antenę satelitarną to może sąsiad z któregoś piętra wyżej użyczy Ci kawałek balustrady?
Ostatnio zmieniony 05-02-2009, 15:13 przez jaceko, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#14 Post autor: owner » 05-02-2009, 15:34

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego - Komunikat dla posłów 3.02.2006.

Petycja 0356/2005 złożona przez Klausa i Elfi Schneider (Niemcy), w sprawie dostępu do telewizji satelitarnej

1. Streszczenie petycji
Składający petycję otrzymali odpowiedź odmowną w sprawie prawa do instalacji anteny satelitarnej umożliwiającej im odbiór zagranicznych programów telewizyjnych. Argumentują oni, że cudzoziemcy zamieszkujący na terenie Niemiec mają prawo do odbioru transmisji satelitarnych ze swoich krajów oraz twierdzi, że każdy obywatel, niezależnie od narodowości, powinien posiadać nieograniczony dostęp do transmisji telewizji satelitarnej, a co za tym idzie, do kultury innych krajów europejskich.

2. Dopuszczalność
Petycję uznano za dopuszczalną w dniu 13 września 2005 r. Zwrócono się do Komisji o przekazanie informacji (art. 192 ust. 4 Regulaminu).
3. Odpowiedź Komisji, otrzymana w dniu 3 lutego 2006 r.

1. " Historia/ Fakty
Składający petycję zajmują mieszkanie w bloku wielorodzinnym na terenie Niemiec, zarządzanym przez przedsiębiorstwo spółdzielcze, zwane dalej „przedsiębiorstwem”. Z korespondencji przedłożonej Komisji wynika, że w piśmie z dnia 2 września 2004 r. adresowanym do przedsiębiorstwa, składająca petycję zwróciła się z prośbą o pozwolenie na montaż w jej mieszkaniu anteny satelitarnej. Pismem z dnia 7 września 2004 r., podpisanym przez członka rady zarządzającej przedsiębiorstwa prośba ta została odrzucona z wielu powodów, szczególnie ze względu na istniejący dostęp do sieci telewizji przewodowej Deutsche Bundespost oraz na walory estetyczne i możliwe uszkodzenia konstrukcyjne, a także koszty z tym związane. (...)

3. Uwagi Komisji dotyczące petycji
Przede wszystkim Komisja pragnie przypomnieć, że co do zasady możliwość montażu anteny powinna przysługiwać każdemu, kto życzy sobie ją posiadać oraz, że wyrażenie „prawo do anteny” dla każdego zostało wyraźnie sformułowane w komunikacie Komisji w sprawie anten satelitarnych z dnia 27 czerwca 2001 r. (COM(2001)351 końcowy).
Możliwość ta wynika szczególnie z art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zgodnie z jego interpretacją dokonaną przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z dnia 22 maja 1990 r. w sprawie Autronic, który stwierdza, że art. 10 Konwencji „dotyczy nie tylko treści informacji, ale także środków nadawania i odbioru” oraz, że szczególnie „odbiór programów telewizyjnych za pomocą anteny – satelitarnej czy innej – wynika z prawa, do którego odnoszą się dwa pierwsze zdania art. 10 ust. 1”. Taka interpretacja oznacza, że zagwarantowana w Konwencji wolność wyrażania opinii, tzn. przekazywania i otrzymywania informacji, obejmuje także prawo każdego do montażu anteny satelitarnej.


Według stałego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, prawa podstawowe są integralną częścią ogólnych zasad prawa wpisanych we wspólnotowy porządek prawny (w tym znaczeniu patrz np. wyrok z dnia 18 czerwca 1991 r. w sprawie C-260/89 Elliniki Radiophonia, pkt 41). Ponadto art. 6 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej wyraźnie stanowi, że Unia szanuje prawa podstawowe, które są zagwarantowane w podpisanej 4 listopada 1950 r. w Rzymie europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Poza tym, „prawo do anteny” wynika z zasady swobodnego przepływu i swobodnego odbioru usług na rynku wewnętrznym oraz programów radiowych i telewizyjnych na terenie Wspólnoty Europejskiej w myśl art. 49 TWE (patrz szczególnie wyrok z dnia 30 kwietnia 1974 r. w sprawie 155/73 Sacchi, pkt 7 oraz późniejszy wyrok z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie C-17/00 De Coster, pkt 28). Artykuł ten ma bezpośrednie i bezwarunkowe zastosowanie w krajowych porządkach prawnych. Ponadto według Trybunału Sprawiedliwości WE swobodny przepływ usług na rynku wewnętrznym jest podstawową zasadą prawa wspólnotowego, który obowiązuje nie tylko świadczących usługi, ale także odbiorców usług (patrz wyrok z dnia 9 sierpnia 1994 r. w sprawie 43/93 Van der Elst, pkt 13). Pogląd, że prawo to mają także odbiorcy usług może znaleźć jednocześnie potwierdzenie w samym tekście Traktatu WE, a szczególnie w sformułowaniu „swobodny przepływ usług” zawartym w art. 3 ust. 1 lit. c) oraz w art. 14 ust. 2.

Poza tym, jak na to wielokrotnie wskazywał Trybunał Sprawiedliwości WE, zakaz stosowania ograniczeń wobec tej podstawowej wolności nakłada się nie tylko w stosunku do działań władz publicznych, ale także do przepisów o innym charakterze, mających na celu zbiorową regulację świadczenia usług. W rezultacie znoszenie przeszkód w swobodnym przepływie usług, będącym podstawowym celem WE, byłoby podważone, gdyby poza barierami, które tworzy Państwo, nie eliminowano barier wynikających ze stosowania autonomii prawnej przez stowarzyszenia i struktury, które nie podlegają regulacjom prawa publicznego (patrz m. in. wyrok z dnia 12 grudnia 1974 r. w sprawie 36/74 Walrave; wyrok z dnia 9 czerwca 1977 r. w sprawie 90/76 van Ameyde; wyrok z dnia 14 lipca 1976 r. w sprawie C-13/76 Donà; wyrok z dnia 15 grudnia 1995 r. w sprawie C-415/93 Bosman i wyrok z dnia 13 kwietnia 2000 r. w sprawie C-176/96 Lehtonen).

Ponadto w przytoczonym powyżej komunikacie w sprawie anten satelitarnych Komisja Europejska potwierdziła, że nie można dopuszczać utrudnień w dokonywaniu swobodnego wyboru lub dyskryminacji wśród alternatywnych środków odbioru usług, ani też pośrednich ograniczeń w stosunku do prawa użytkowników do korzystania z anteny satelitarnej. Tym samym niedopuszczalne byłoby narzucenie osobom fizycznym odbioru programów telewizyjnych przez sieć kablową raczej niż przez antenę satelitarną.

Jednakże ani wolność wypowiedzi, ani zasada swobodnego przepływu usług nie może być traktowana jako prawo absolutne. Indywidualne prawo do montażu anteny satelitarnej, które wchodzi w zakres wolności wypowiedzi, powinno być stosowane z poszanowaniem pewnych warunków informowania i uzgadniania, właściwych w szczególności dla bloków wielorodzinnych i powinno być analizowane w odniesieniu do każdego przypadku osobno.

Z pewnością nie można utrudniać montażu anteny satelitarnej ani poprzez zbyt kosztowne warunki instalacji i użytkowania, co spowodowałoby ograniczenie przysługującej każdemu możliwości odbioru wszystkich programów, które wybierze, ani tym bardziej poprzez ogólny zakaz lub nieuzasadnioną odmowę czy sprzeciw np. z przyczyn estetycznych lub technologicznych.



Europejski Trybunał Praw Człowieka
Wyrok z dnia 22 maja 1990 r.
12726/87

1. Ani status prawny spółki jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ani fakt, że jej działania miały charakter komercyjny, ani wewnętrzny charakter wolności wyrażania opinii nie mogą pozbawić spółki ochrony z art. 10 Konwencji. Art. 10 ma zastosowanie do "każdego", zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.
Co więcej, art. 10 ma zastosowanie nie tylko do treści informacji, lecz także do środków transmisji lub odbioru, ponieważ każde ograniczenie nałożone na środki przekazu jednocześnie ingeruje w prawo otrzymywania i przekazywania informacji.
W istocie, art. 10 wyraźnie wspomina w ostatnim zdaniu ust. 1 niektóre przedsiębiorstwa istotnie zainteresowane środkami transmisji.

2. Odbieranie programów telewizyjnych za pośrednictwem talerza lub innej anteny jest objęte prawem wyrażonym w pierwszych dwóch zdaniach art. 10 ust. 1, bez konieczności ustalenia przyczyny i celu korzystania z tego prawa. Ponieważ zaskarżone decyzje administracyjne i sądowe uniemożliwiły spółce zgodny z prawem odbiór transmisji innej spółki, stanowiły "ingerencję władz publicznych" w wykonywanie wolności wyrażania opinii.
Ostatnio zmieniony 05-02-2009, 15:45 przez owner, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#15 Post autor: andy » 05-02-2009, 16:03

Haneczka pisze:andy, litości!!! Błagam i proszę, przeniknij ten problem.
Haneczko, masz na mnie dobry wpływ, bo uległem Twej prośbie: przeniknąłem problem i zawarłem z zarządem ugodę - zamontowałem antenę satelitarną nie na dachu, ale na ścianie budynku. Było tam trochę mało miejsca, bo okazało się, że instrukcja Dijkstra jest już powszechnie stosowana, ale i tu za pomocą młotka udało się wypracować kompromis. Poniżej zamieszczam dowód zbliżenia stanowisk:

Obrazek

Ps. Krótkofalowców do tego tematu nie mieszajmy. To jest elita radiowa, która w negocjacjach nie posługuje się szlifierkami kątowymi, potrafi przekonać do swoich racji, a w ostateczności wyegzekwować swoje uprawnienia. Znam to środowisko, bo w młodości byłem nasłuchowcem. Prawdziwą plagą są natomiast CB-radiowcy zakłócający kilkoma kW (zamiast dopuszczalnych 4 W) pracę urządzeń odbiorczych w całym budynku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#16 Post autor: andy » 05-02-2009, 16:21

jaceko pisze:Jeśli chodzi o antenę satelitarną to może sąsiad z któregoś piętra wyżej użyczy Ci kawałek balustrady?
Podpowiadam inne, sprawdzone w praktyce, rozwiązanie:

Obrazek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#17 Post autor: Haneczka » 05-02-2009, 22:28

Dziękuję Wam wszystkim za zainteresowanie.

owner jesteś Wielki i Niezastąpiony. :> andy oczywiście też. :>
andy pisze: Haneczko, masz na mnie dobry wpływ, bo uległem Twej prośbie: przeniknąłem problem
Co do tego mojego dobrego wpływu, to nie jestem przekonana, ale widzę i czuję przenikanie. :hahaha:
andy pisze:i zawarłem z zarządem ugodę - zamontowałem antenę satelitarną nie na dachu, ale na ścianie budynku.
Niestety, mi nie chodziło tylko i wyłącznie o antenę satelitarną. To nie jest żaden problem,
anteny tego typu montowane są na balkonach. Każdy robi co uważa za stosowne i nie pyta o to zarządu.
andy pisze:Ps. Krótkofalowców do tego tematu nie mieszajmy.
andy, ależ to właśnie chodzi o krótkofalowców.
Jednemu z nich zdemontowano anteny, pod pretekstem remontu dachu. Niestety, zrobiono wszystko, aby nie mógł ich powtórnie zamontować.
Drugiemu nie ruszono (taki był układ), chociaż w tym samym czasie dach też był remontowany.
Następnie uchwałą kazano im płacić stawkę miesięczną od punktu zaczepowego.
Poza tym, wejścia na dach zostały zamknięte na kłódki i niestety nie można tam się dostać, aby przeprowadzić jakiekolwiek czynności związane z konserwacją anten.
I co Wy na to?
Ostatnio zmieniony 05-02-2009, 22:30 przez Haneczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Antena bez zgody wspólnoty

#18 Post autor: andy » 06-02-2009, 01:00

Pomocy prawnej i technicznej w sprawie montażu anten, udzielają swoim członkom oddziały Polskiego Związku Krótkofalowców.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”