Strona 1 z 2

Ogródek do wyłącznego użytku a prawa dewelopera

: 05-10-2023, 17:48
autor: Kubaportka
Witam,
Natknąłem się ostatnio na ciekawy problem w naszym bloku gdzie deweloper po 3 latach od ukończenia inwestycji chciał przekopać ogródek sąsiadowi.
Najciekawsze jest to że usterka jest z bloku obok, nie w tym w którym chcą rozkopać ogródek.
Czy deweloper ma do tego prawo ?

Ogródek jest do wyłącznego użytku właściciela lokalu, jest to zapisane w akcie notarialnym. Oczywiście naprawianie usterek związanych z wspólnotą mieszkaniową w której znajduje się ogródek jest normalne, natomiast czy normalną jest praktyka że deweloper mając usterkę w bloku nr 4 chce rozkopać ogródek w bloku nr 3. Całość inwestycji ma 8 bloków. Bloki są połączone patio, terenem gdzie są ławki, plac zabaw itp.

Liczę na ciekawą dyskusję :)
Pozdrawiam

Re: Ogródek do wyłącznego użytku a prawa dewelopera

: 06-10-2023, 10:02
autor: piotrusb
Jeśli w akcie notarialnym nie zapisano uprawnień dewelopera do przejścia ogródka w przypadku konieczności usunięcia awarii, to deweloper nie ma prawa tego zrobić bez zgody użytkownika wyłącznego tego ogródka. Strony powinny to uzgodnić, w tym ewentualną opłatę, nie mówiąc oczywiście o przywróceniu stanu wyjściowego na koszt dewelopera.

Re: Ogródek do wyłącznego użytku a prawa dewelopera

: 06-10-2023, 11:14
autor: irenalo
Czy blok obok to ta sama wspólnota?
Czy usterki nie da się inaczej usunąć?
Bo jeśli się nie da, to ogródek można przekopać. I tak, jak napisał piotruś, trzeba przywrócić do stanu poprzedniego.

Re: Ogródek do wyłącznego użytku a prawa dewelopera

: 06-10-2023, 12:43
autor: Kubaportka
Blok obok to inna wspólnota. Dlatego mnie to dziwi

Re: Ogródek do wyłącznego użytku a prawa dewelopera

: 06-10-2023, 14:53
autor: irenalo
Zdarza się, że instalacie niezbędne do prawidlowego funkcjonowania budynku przebiegają przez cudze grunty. Wtedy powinno ustanowić się służebność. Jeśli jej nie ma, to można wystąpić do sądu w tej sprawie. Warto sprawdzić w księgach wieczystych czy nie ma takiej słùżebności ustanowionej.

Re: Ogródek do wyłącznego użytku a prawa dewelopera

: 18-10-2023, 15:14
autor: Kubaportka
Ok, jest oficjalne pismo od dewelopera który powołuje się na artykuł 126 ustawy o gospodarce nieruchomościami że zostanie złożony do starosty lubelskiego wniosek celem wydania w drodze decyzji administracyjnej zezwolenie na czasowe zajęcie nieruchomości na czas wykonania niezbędnych prac naprawczych. Obowiązek udostępnienia nieruchomości podlega egzekucji administracyjnej.
Zaistniały na terenie Państwa nieruchomości (ogródek przy mieszkaniu, do wyłącznego użytku, przypominam że przeciek dotyczy bloku innej wpólnoty) przeciek bowiem należy zakwalifikować jako sytuację nagłą wymagającą pilnej interwencji celem zapobieżenia powstaniu znacznej szkody.
Tym samym wzywamy do niezwłocznego udostępnienia nieruchomości nie później niż do daty X (tydzień czasu).

Ktoś miał podobną sytuację ?