Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 25-10-2014, 22:36

Regulamin forum




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: rada nadzorcza   
Post: 08-05-2008, 11:14 
Offline
.

Rejestracja: 02-04-2008, 11:01
Posty: 5
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
witam,proszę o odpowiedz na pytanie:czy przepis,który zabrania pracownikom spółdzielni zasiadania w radzie nadzorczej dotyczy równierz osób zatrudnionych na "umowe-zlecenie"?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Odp.: rada nadzorcza   
Post: 08-05-2008, 11:41 
Offline
.

Rejestracja: 28-12-2006, 21:22
Posty: 6179
Podziękował : 144 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
Będzie lepiej, jeśli zadasz to pytanie w dziale poświęconym spółdzielczości mieszkaniowej. Może znawcy tej problematyki w ogóle tutaj nie zaglądają?

_________________
Obrazek Piszę poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Odp.: rada nadzorcza   
Post: 08-05-2008, 15:27 
Offline
.

Rejestracja: 21-03-2008, 14:07
Posty: 577
Lokalizacja: Zagłębie
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy
Cytuj:
Dz.U.2003.119.1116 (U) Spółdzielnie mieszkaniowe.
Art. 8(2).
2. W skład rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej nie mogą wchodzić osoby, będące pracownikami spółdzielni. Uchwała w sprawie wyboru takiej osoby do rady nadzorczej jest nieważna. Z chwilą nawiązania stosunku pracy przez członka rady nadzorczej ustaje jego członkostwo w radzie nadzorczej tej samej spółdzielni.

Obydwa zaznaczone przez mnie fragmenty ustawy jednoznacznie wskazują na umowe io pracę.

Wydawałoby się, że mozna pracować na umowę zlecenie.

Ale bałbym się sytuacji, gdy członek zarządu SM pracuje na umowe zlecenie i wchodzi w skład RN...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Odp.: rada nadzorcza   
Post: 12-05-2008, 09:56 
Offline
.

Rejestracja: 02-04-2008, 11:01
Posty: 5
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Witam ponownie.Trochę powęszyłam w mojej "kochanej"spółdzielni i okazuje się że oni mają obcykane omijanie prawa,otóż:umowa o pracę,o której wspomniałam wyżej zawarta jest z Żoną a Mąż tylko wykonuje pracę za żonę,więc wygląda na to,że może spokojnie zasiadać w RN i głosować zgodnie z wolą Zarządu!Aż boję się następnych niespodzianek naszej spółdzielni...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Odp.: rada nadzorcza   
Post: 14-05-2008, 11:20 
Offline
.
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Posty: 641
Lokalizacja: Górny Śląsk
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Myślę, że jest to skomplikowana sprawa - generalnie zapis ten neguje z rad nadzorczych osoby, które są pracownikami na umowę o pracę. To oczywiste, ale co z umowami z kodeksu cywilnego ?


Kodeks Pracy Art. 22. (definicja pracy)

§ 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Kodeks Cywilny
Art. 627. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Art. 734. § 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
§ 2. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.

Jeśli ktoś był pracownikiem spółdzielni mieszkaniowej to z dniem 31 lipca 2007 r stracił mandat w RN z mocy ustawy. Oczywiście jeśli ustał stosunek pracy i dana osoba nie zasiadała w RN przez dwie kadencje to może wystartować w kolejnych wyborach.

Teraz pytanie co jeśli w trakcie bycia członkiem RN podpisze umowę cywilną (zlecenie, dzieło). Moim zdaniem takie sprawy powinny być regulowane przez statut spółdzielni i jej regulaminy.

Jeśli umowa o dzieło została podpisana w celu ominięcia ustawy o SM to zgodnie z KC

Art. 58. § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

Myślę że wtedy powinno się zgłosić sprawę do PIP, może nawet do prokuratury, że dochodzi do złamania prawa. Zresztą myślę, że gdy walne zebranie pozyska taką informację powinno odwołać danego delikwenta.

_________________
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
Ustawa o własności lokali
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
 Apartament
 Warszawa Ursynów

 bezpośrednio
 4 pokoje, 128 m2
 cena - 1.150.000 PLN

 nowoursynowska.waw.pl
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych