Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 31-10-2014, 05:51

Regulamin forum




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03-12-2012, 12:37 
Offline
.

Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Posty: 289
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Wspólnota Mieszkaniowa nie dołącza do rocznej deklaracji CIT sprawozdania finansowego, ale urząd skarbowy może żądać jego okazania w późniejszym terminie.

Czy moje powyższe rozumowanie jest prawidłowe? Czy weszły jakieś zmiany?

W ostatnich dniach dostałem 5 wezwań z 3 różnych urzędów skarbowych w sprawie „złożenia sprawozdania finansowego zatwierdzonego uchwałą walnego zgromadzenia wspólników za rok 2011”. Pomijam tu rozważania na temat użycia sformułowania „wspólnicy” zamiast „właściciele”, ponieważ treść wezwania bazuje na art. 27 ust. 2 ustawy pdop. Natomiast na potwierdzenie zwolnienia z załączania sprawozdania do deklaracji CIT podaję opinię US W-wa Targówek, sygnatura: 1437/ZI/406/234/AM/05:

Zarząd wspólnoty jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową , ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej, o czym mówi art. 29 ustawy o własności lokali. Wspólnoty nie podlegają ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i nie ciąży na nich obowiązek składania rocznego sprawozdania finansowego. Jednak ewidencja wydatków i przychodów wspólnoty prowadzona przez podatnika powinna zapewniać określenie wysokości dochodu bądź poniesionej straty, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za dany rok podatkowy, co wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03-12-2012, 13:02 
Offline
.

Rejestracja: 08-07-2012, 20:57
Posty: 335
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy
Takie wezwania dostaje wiele wspólnot, ale nie mają one podstaw:
http://www.zarzadca.eu/dyskusja/1688/sp ... us/#Item_0
http://www.zarzadca.eu/dyskusja/4477/urzad-skarbowy/
http://www.zarzadca.eu/dyskusja/1022/cz ... a-bilansu/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03-12-2012, 13:13 
Offline
.

Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Posty: 289
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Dodaję drugą opinię innego US:

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, sygnatura: OG-005/6/PDI-/9/2004
Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach
Data: 2004-08-11

Pytanie:
Czy w deklaracjach miesięcznych CIT-2 i zeznaniu rocznym CIT-8 należy wykazywać dane dotyczące tylko nieruchomości wspólnej ? Czy wspólnota mieszkaniowa podlega ustawie o rachunkowości i ma obowiązek składania rocznego sprawozdania finansowego ?

Odpowiedź:

"Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o własności lokali, w brzmieniu "zarząd lub zarządca, któremu zarząd powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej", Wspólnoty Mieszkaniowe nie podlegają ustawie o rachunkowości i nie ciąży na nich obowiązek składania rocznego sprawozdania finansowego, z zastrzeżeniem jednak zawartym w art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, że ewidencja prowadzona przez podatnika ma zapewniać określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za dany rok podatkowy."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02-06-2014, 13:39 
Offline
.

Rejestracja: 01-01-2011, 11:45
Posty: 1
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Wszystko fajnie, z tych orzeczeń wynika, że wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku składania sprawozdania finansowego do US. Jednak co w przypadku gdy są urzędy które o takie sprawozdanie się upominają, co zrobić, na co się powołać i jeśli jest ktoś po takich przejściach z US jak to załatwić. ;( Pomoc bardzo mile widziana :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
Ustawa o własności lokali
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
 Apartament
 Warszawa Ursynów

 bezpośrednio
 4 pokoje, 128 m2
 cena - 1.100.000 PLN

 nowoursynowska.waw.pl
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych